Británia a Nemecko vyzývajú Izrael a Hamas na uzavretie dohody o prímerí

Británia a Nemecko vyzvali v piatok Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas, aby dosiahli dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov. Pridali sa tak k výzve Spojených štátov, Kataru a Egypta na obnovenie rokovaní o prímerí v Pásme Gazy.

David Lammy pred prvým zasadnutím Dolnej snemovne britského parlamentu po predèasných vo¾bách v Británii Britský minister zahraničných vecí David Lammy. Foto: TASR/AP

Británia víta a plne podporuje spoločnú snahu Kataru, Egypta a Spojených štátov o obnovenie rokovaní o prímerí a prepustení rukojemníkov, uviedol britský minister zahraničných vecí David Lammy.

„Boje musia okamžite skončiť,“ uviedol Lammy s tým, že dohodu nemožno viac odkladať, pričom musia byť prepustení všetci rukojemníci „kruto zadržiavaní Hamasom“. „Musíme tiež vidieť rýchle doručenie neobmedzenej pomoci do Gazy,“ povedal. Podľa Lammyho je rýchle uzatvorenie dohody v dlhodobom záujme Izraelčanov, Palestínčanov aj iných strán.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok vyjadril znepokojenie nad situáciou na Blízkom východe a podporil výzvu USA, Egypta a Kataru. „Nastal čas priniesť úľavu rukojemníkom i ľudom v Gaze,“ uviedol Scholz na sociálnej sieti X.

Americký prezident Joe Biden, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání podpísali deklaráciu zverejnenú vo štvrtok s výzvou pre Izrael a Hamas, aby na budúci týždeň v katarskej Dauhe alebo egyptskej Káhire obnovili rokovania. Tieto tri sprostredkovateľské krajiny v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohoda je „na stole a zostáva už len doladiť detaily jej implementácie“.

Izrael pritom podľa agentúry AFP už súhlasil na naliehanie sprostredkovateľov s obnovením rokovaní na budúci týždeň.

(tasr, afp, dpa)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac