Držiteľka Nobelovej ceny Mohammadíová utrpela zranenia pri potýčke v Iránskej väznici

Narges Mohammadíová bola spolu s ďalšími väzenkyňami zranená počas násilností v teheránskej väznici Evin. Vyvolala ich údajne poprava Ghuláma Rezu Rasaejího, ktorého v utorok obesili vo väznici Kermánšáh v západnom Iráne.

Narges_Mohammadi_(cropped)2 Narghís Mohammadiová. Foto: Wikimedia

„Niekoľko žien, ktoré sa postavili pred bezpečnostné zložky, bolo surovo zbitých. Konfrontácia sa vystupňovala, čo malo za následok fyzické zranenia niektorých väzenkýň,“ oznámila rodina aktivistky vo štvrtok neskoro večer. Držiteľka Nobelovej ceny za mier po údere do hrude omdlela a musela byť ošetrená vo väzenskej ošetrovni.

Iránske orgány priznali, že v utorok došlo vo väznici ku konfrontácii a Mohammadíovú obvinili z provokácie. Zároveň popreli, že by bola zbitá niektorá z väzenkýň.

Päťdesiatdvaročná aktivistka za ľudské práva je vo väzení od novembra 2021, no za mrežami strávila aj väčšinu času počas uplynulého desaťročia. Aktivistku odsúdil iránsky súd opätovne aj v júni 2024 na rok za protištátnu propagandu.

Jej rodina povedala, že v priamom kontakte neboli už od novembra, keď jej bolo zrušené právo telefonovať. Od rodín ostatných väzenkýň v Evine sa však dozvedela, že násilnosti vypukli po tom, čo začali väzenkyne protestovať proti popravám v Iráne.

Podľa ľudskoprávnych organizácii tento týždeň v Iráne popravili 30 osôb vrátane Rasaejího, ktorý bol odsúdený za zabitie policajta počas rozsiahlych protivládnych protestov v roku 2022.

Mohammadíová v roku 2023 získala Nobelovu cenu za mier za boj proti utláčaniu žien v Iráne, za úsilie v oblasti podpory ľudských práv a slobôd a pre odmietanie trestu smrti v Iráne.

(tasr, afp)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac