Napriek nákladnému a mediálne propagovanému úsiliu vyčistiť pred letnými olympijskými hrami veľtok francúzskej metropoly testy v priebehu olympiády ukazujú, že miliardová investícia nepriniesla očakávaný efekt.
Seina, v ktorej plávanie zakázali pred sto rokmi, trpí nadmerným výskytom baktérie E. coli a enterokokov. Ich prítomnosť zhodne naznačuje znečistenie vody fekáliami a splaškami, pričom ich prienik do organizmu človeka môže vyústiť do infekcie čriev.
Francúzsko si stanovilo v rámci propagácie svojej metropoly cieľ, na základe ktorého sa v Seine mali uskutočniť olympijské preteky v triatlone. Prítomnosť škodlivých baktérií však nesmie presiahnuť normatívne hranice.
Nové pochybnosti o kvality vody sa vynorili po tom, čo francúzsky investigatívny portál Mediapart zverejnil zistenia, podľa ktorých voda nespĺňala normatívne požiadavky ani v deň pondelkového zmiešaného štafetového triatlónu, v rámci ktorého športovci plávali v Seine.
Portálu Politico sa podarilo získať údaje spoločnosti Eau de Paris zodpovednej za dodávky vody a manažment odpadových vôd v Paríži. Testy ukázali, že čistenie rieky za 1,4 miliardy eur neodstránilo najväčší problém.
Dáta prezrádzajú, že voda v rieke nespĺňala normy stanovené pre uskutočňovanie pretekov v priebehu drvivej väčšiny olympiády. Od 26. júla do 7. augusta sa denne uskutočnilo osem testov v rôznom čase na štyroch miestach.
Niektoré z miest, v ktorých sa vykonávali merania, predstavujú súčasť plaveckých dráh. Iné sa nachádzajú v ich blízkosti.
Eau de Paris nezverejnila údaje z 8. a 9. augusta, kedy vo vodách rieky súťažili muži a ženy v 10-kilometrovom plávaní, upozornilo Politico.
Zverejnené výsledky meraní však ukázali, že s výnimkou 30. a 31. júla, kedy v Seine plávali mužskí a ženskí reprezentanti v triatlone, presiahla prítomnosť baktérií povolené limity minimálne raz denne.
V deň zmiešaného štafetového triatlonu, teda 5. augusta, dve hodiny pred začiatkom pretekov namerali nadmernú prítomnosť enterokokov na jednom z miest. Organizácia Svetový triatlon napriek tomu rozhodla, že sa súťaž uskutoční.
„Jediný bod, v ktorom boli hladiny enterokokov mierne nad našimi limitmi, bol mimo [dráhy] a po prúde plávanej trate zmiešanej štafety,“ uviedla pre portál Politico o mieste vzdialenom približne 200 metrov od plavcov.
Pochybnosti o bezpečnosti plávania v Seine rozmnožil prípad belgickej triatlonistky Claire Michelovej, ktorá pre chorobu odstúpila zo zmiešaného triatlonu. Jej tím, sklamaný z vynúteného rozhodnutia, vyjadril presvedčenie, že za chorobou stojí špinavá voda v rieke.
Dôveru nevzbudilo ani rozhodnutie presunúť mužský triatlón na iný termín pre nepriaznivé výsledky testov. Belgická triatlonistka Jolien Vermeylenová po pretekoch vyhlásila, že v rieke „videla a cítila veci, na ktoré by radšej ani nemyslela“.