Trumpova kampaň hovorí o hackerskom útoku na svoju e-mailovú komunikáciu

Elektronická pošta kampane bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa v novembrových voľbách hlavy štátu uchádza o znovuzvolenie, bola napadnutá hackermi. Uviedla to v sobotu Trumpova kampaň. Zároveň naznačila, že za hackerským útokom stál Irán a zameraný bol na ukradnutie a rozoslanie citlivých interných dokumentov.

Election 2024 RNC Donald Trump. Foto: TASR/AP

Trumpova kampaň svoje tvrdenia o zapojení Iránu nepodložila žiadnymi špecifickými dôkazmi, tvrdenia však prišli deň po tom, čo spoločnosť Microsoft vydala správu s podrobnosťami o pokusoch o zasahovanie do americkej volebnej kampane zo strany zahraničných agentov. V správe sa spomína aj iránska vojenská tajná služba, ktorá údajne v júni tohto roka zaslala e-mail vysokopostavenému predstaviteľovi USA, pričom išlo o tzv. phishing.

Hovorca Trumpovej kampane Steven Cheung pripísal hackerský útok „zahraničným zdrojom nepriateľským voči Spojeným štátom“, cituje AP.

O hackerskom útoku ako prvý v sobotu informoval týždenník Politico s tým, že od 22. júla mu začali prichádzať e-maily z anonymného účtu. Odosielateľ, identifikovaný iba ako „Robert“, začal posielať interné dokumenty z prostredia Trumpovej kampane – akúsi prieskumnú dokumentáciu, ktorú Trumpova kampaň zrejme viedla o republikánskom kandidátovi na viceprezidenta, senátorovi z Ohia JD Vanceovi.

Dokument bol datovaný 23. februára, teda takmer päť mesiacov predtým, než si Trump vybral Vancea za svojho spolukandidáta. „Tieto dokumenty boli získané nelegálne“ a sú „zamerané na zasahovanie do volieb v roku 2024 a rozsievajú chaos v našom demokratickom procese“, uviedol Cheung.

„Iránci vedia, že prezident Trump zastaví ich vládu teroru tak, ako to urobil počas prvých štyroch rokov v Bielom dome,“ dodal a zároveň varoval, že „všetky médiá alebo spravodajské stanice, ktoré preberú takéto dokumenty alebo internú komunikáciu, robia službu nepriateľom Ameriky“.

(tasr, ap, politico)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac