V odstavenej jadrovej elektrárni v Nemecku zbúrajú dve chladiace veže

Dve chladiace veže v odstavenej jadrovej elektrárni Grafenrheinfeld v strednom Nemecku zbúrajú v piatok riadenými výbuchmi. Zničenie oboch 143 metrov vysokých veží s priemerom základne približne 105 metrov a priemerom vrcholu približne 64 metrov je plánované niekoľko sekúnd po sebe.

Na snímke fotenej z mesta Hannover para stúpa z chladiacej veže uhoľnej elektrárne Mehrum 2. augusta 2022. Ilustračný záber. Foto: TASR/AP Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Demoláciu môžu z diaľky sledovať aj diváci, ktorí sa rozmiestnia pozdĺž rieky Mohan a na poliach a lúkach mimo ochrannej zóny výbuchu, píše DPA.  Pred samotnou demoláciou sa ozve výbuch na odstrašenie vtákov v blízkosti veží.

Projektový manažér závodu v Grafenrheinfelde Matthias Aron uviedol, že celý proces potrvá 30 sekúnd. Náklady podľa neho predstavujú niečo cez 3,3 milióna eur.

Ide o historicky druhú demoláciu chladiacich veží vyradenej nemeckej jadrovej elektrárne. V máji 2020 zdemolovali dve veže jadrovej elektrárne Philippsburg.  Jadrovú elektráreň Grafenrheinfeld uviedli do prevádzky v roku 1981. Odstavená bola v roku 2015, jej demontáž sa začala v roku 2018. Podľa vedúceho projektu Arona potrvá pravdepodobne ďalších 10 rokov.

Nemecko bolo podľa DPA v marci 2011 natoľko znepokojené jadrovou katastrofou v japonskej Fukušime, že vtedajšia kancelárka Angela Merkelová oznámila postupné ukončenie využívania jadrovej energie v krajine. Do leta 2011 odstavili osem starších jadrových elektrární.

Po šiestich desaťročiach využívania jadrovej energie v Nemecku boli v apríli 2023 odstavené posledné tri jadrové elektrárne. Ich demontáž a vypratanie však potrvá niekoľko rokov, dodáva DPA.

(tasr, dpa)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac