Danko: Som za otvorenie druhého dôchodkového piliera, peniaze by sme mali dať do diaľníc

V nedeľnej relácii na TA3 to šéf SNS uviedol s tým, že tieto financie "musia byť účelovo nastavené". Investíciu to diaľníc z týchto peňazí odhaduje vo výške 10 až 15 miliárd eur. Ako ďalej dodal, úlohou strany je bojovať proti zvyšovaniu DPH a za živnostníkov pri paušálnych výdavkoch, ktoré nechcú meniť.

andrej danko Andrej Danko. Foto: Jakub Kotian/TASR

„Áno, tie témy sú na stole v súvislosti s chystanou konsolidáciou verejných financií. Robme to však inak, ako napríklad minister Tomáš Taraba pri právnikoch alebo s poistkami. Tam sa dajú ušetriť finančné prostriedky,“ upresnil Danko s tým, že najdôležitejšie, čo ich čaká, je budúci štátny rozpočet.

Podľa poslanca Národnej rady SR z hnutia Progresívne Slovensko Ivana Štefunka, by táto situácia nemusela nastať, keby nepodporili volebnú kampaň prezidenta Petra Pellegriniho podporou 13. dôchodku a taktiež rodičovského dôchodku, čo stálo krajinu 1,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Danko na tvrdenia Štefunka reagoval, že témy dôchodkov sú ich vlastné témy a nesúvisia s predvolebnou kampaňou prezidenta. „Viete, my sme prebrali zadlženosť krajina na úrovni 60 percent HDP a odovzdávali ju na úrovni 40 percent. Predchodcovia rozhadzovali peniaze neadresne a my sme za to zodpovední? Máme tu firmu, ktorá vyberá diaľničné poplatky a štátu z toho ide len polovica,“ skonštatoval.

Líder SNS na záver zopakoval, že v septembri v rámci koalície chcú prísť s blokovaním opatrení, ktoré môžu siahať do peňaženiek občanov. „Budeme hlavne tlačiť na to, aby sa viac robili audity a začalo sa šetriť na rezortoch,“ uzavrel Danko.

(sita)


Dôležitý motor slovenského ekonomického rastu je vraj ohrozený. Peniaze z európskych fondov majú mamutí podiel na slovenských verejných investíciách.

prečítať viac

Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac