Biden označil Trumpa za hrozbu pre bezpečnosť krajiny

"Zapamätajte si moje slová, ak zvíťazí [...] v týchto voľbách, sledujte, čo sa stane," povedal Biden vo svojom prvom rozhovore po odstúpení z prezidentského súboja pre CBS News. Dodal, že "sme v zlomovom bode v dejinách sveta a demokracia je kľúčom".

Joe Biden Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident zároveň priznal, že v televíznej debate s Donaldom Trumpom, ktorá podčiarkla obavy týkajúce sa jeho veku, nepodal presvedčivý výkon. Podľa vlastných slov však mal „veľmi zlý deň“, pretože bol chorý, zo zdravotného hľadiska však nemá žiaden vážny problém.

Rozhodnutie odstúpiť z volebného súboja vysvetlil Biden aj obavami ďalších politikov svojej Demokratickej strany, že poškodí ich šance na opätovné zvolenie. Dodal, že jeho hlavnou prioritou je zabrániť Trumpovi, aby sa znova dostal k moci. „Kritickou otázkou je pre mňa stále – a nie je to žart – zachovanie tejto demokracie,“ povedal.

„Mám voči krajine povinnosť urobiť to najdôležitejšie, čo môžeme urobiť, a to je – musíme, musíme, musíme poraziť Trumpa.“ Biden tiež podotkol, že je hrdý na to, čo vo funkcii prezidenta dosiahol v oblasti tvorby pracovných miest, investícií či obnovy po pandémii covidu.

Poznamenal, že sa bude zapájať do kampane svojej viceprezidentky Kamaly Harrisovej, ktorú demokrati namiesto neho nominovali do prezidentských volieb.

Podčiarkol, že po volebnom víťazstve v roku 2020 očakával, že odslúži len jedno funkčné obdobie, no presvedčili ho, aby znovu kandidoval. „Uvažoval som o sebe ako o prechodnom prezidentovi. Neviem ani povedať, koľko mám rokov. Je pre mňa ťažké dostať to z úst, ale veci sa dostali do pohybu tak rýchlo, že sa to nestalo,“ zhodnotil v televíznom rozhovore.

(tasr)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac