Britský premiér zrušil dovolenkové plány. Dôvodom sú nepokoje v jeho krajine

Keir Starmer mal dovolenkovať so svojou rodinou, avšak protesty vo Veľkej Británii, ktoré sú zamerané na hotely ubytovávajúce migrantov či mešity, neustávajú. Tamojšia polícia v priebehu posledných dvoch týždňov zatkla viac ako 700 osôb.

Prvé zasadnutie vládneho kabinetu v Británii Britský premiér Keir Stramer. Foto: TASR/AP

Protiimigrantské násilné demonštrácie vyústili po tom, ako bol 17-ročný [dnes už 18-ročný, pozn. red.] mladík, ktorý v Southporte dobodal tri mladé dievčatá, na sociálnych sieťach nesprávne označený za žiadateľa o azyl. Neskôr sa ukázalo, že ide o britského občana, ktorého rodičia prišli do Spojeného kráľovstva z Rwandy. Násilné protesty sa bezprostredne rozšírili po celom Anglicku.

Britská vláda navrhla tvrdé opatrenia na zastavenie nepokojov a urýchlenie súdnych konaní s cieľom odsúdiť alebo uväzniť výtržníkov.

Britská ministerka spravodlivosti Shabana Mahmoodová varovala, že „vplyv týchto dní nepokojov bude vnútroštátny justičný systém pociťovať ešte mesiace a roky“.

Starmer, ktorý sa ujal funkcie začiatkom júla, v piatok varoval, že úrady musia zostať v „stave vysokej pohotovosti“. Naznačil, že nepokoje by sa mohli opäť rozhorieť: „Rozhodne musíme zabezpečiť, aby naše komunity boli v bezpečí a cítili sa bezpečne.“

(max)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac