Dvaja migranti sa chceli cez Lamanšský prieliv dostať z Francúzska do Británie. Zomreli

Francúzske úrady spresnili, že záchranári našli loď v tiesni dopoludnia asi desať kilometrov severne od mesta Calais. Na plavidle bolo ďalších 54 ľudí, ktorých zachránili spolu s 50 osobami z inej lode.

Ilustračná fotka. Čln s migrantmi plaviacimi sa cez Lamanšský prieliv. Foto: TASR/AP Ilustračná fotka. Čln s migrantmi plaviacimi sa cez Lamanšský prieliv. Foto: TASR/AP

Počet ľudí, ktorí sa na tejto nebezpečnej ceste utopili, sa tak od začiatku mesiaca zvýšil na deväť a od začiatku roka na 25. Vlani zomrelo pri plavbe cez Lamanšský prieliv 12 migrantov.

Do Spojeného kráľovstva tento rok dorazilo po mori na tzv. malých člnoch už vyše 17 600 ľudí, vyplýva z údajov britskej vlády k 8. augustu. Tento počet sa približuje k počtom migrantov v rovnakom období „rekordného“ roka 2022.

Po víťazstve Labouristickej strany v britských voľbách v júli nový premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbili posilniť spoluprácu pri riešení nárastu počtu migrantov. Starmer zrušil plán predošlej vlády konzervatívcov na posielanie migrantov do zadržiavacieho tábora v africkej Rwande.

Francúzske úrady sa snažia zabrániť migrantom, aby sa vydali na plavbu, no keď už sú na mori, nezasahujú proti nim s výnimkou prípadov záchrany, pričom sa odvolávajú na bezpečnostné dôvody, priblížila agentúra AFP.

Obe vlády medzitým podnikajú kroky proti skupinám prevádzačov, ktorí plavby organizujú a ktorým každý z migrantov platí za riskantnú cestu tisíce eur. Podľa francúzskych úradov tento rok rozbili 15 takýchto skupín a zadržali viac ako 350 ľudí.

(tasr)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac