Jeruzalem ešte nedávno tvrdil, že takýto scenár je nepravdepodobný, pripomína denník Times of Israel.
Dôvodom pre predošlé tvrdenie boli výzvy najmä západných lídrov, aby sa Irán nesnažil o eskaláciu situácie na Strednom východe. Izrael sa pritom stále nevyjadril, či stojí za útokom na Haníju, hoci zdroje z Islamských revolučných gárd hovorili o útočníkoch naverbovaných tajnou službou Mosad.
Zdroje z IDF očakávali, že islamská republika prenechá odvetný útok šíitskému militantnému hnutiu Hizballáh v južnom Libanone, ktorého najvyšší vojenský veliteľ Fuád Šukr zomrel pri leteckom útoku Izraela na Bejrút len pár hodín pred zabitím Haníju.
Izrael obvinil Šukra, že stojí za mnohými útokmi na civilistov vrátane raketového útoku, pri ktorom minulý mesiac zahynulo 12 detí na futbalovom ihrisku na okupovaných Golanských výšinách. Išlo by tak o „odvetu za odvetu“.
Spravodajský portál Axios v nedeľu s odvolaním sa na dva anonymné zdroje uviedol, že podľa aktuálneho odhadu Izraela Irán v priebehu niekoľkých dní podnikne priamy útok najneskôr do štvrtka – tesne pred obnovením rokovaní o prímerí v Pásme Gazy.
Hoci prezident Massúd Pezeškiján sa chce vyhnúť tvrdej reakcii, IRGC chce podľa zdrojov zaútočiť vo väčšom rozsahu ako v apríli – ktorý bol zase odvetou za útok na budovu iránskeho konzulátu v sýrskom Damasku. Pre nezhody je situácia v Iráne i v celom regióne „stále nestabilná“, uviedol jeden zdroj.
Izraelský minister obrany Joav Gallant hovoril v nedeľu s americkým náprotivkom Lloydom Austinom a povedal mu, že vojenské prípravy Iránu naznačujú, že Irán sa pripravuje na rozsiahly útok na Izrael. Pentagón neskôr telefonát potvrdil s tým, že Austin nariadil vyslanie raketovej ponorky USS Georgia a údernej skupiny lietadlovej lode USS Abraham Lincoln do regiónu.
(sab)