Zdravotné poisťovne boli koncom júna v strate 84,8 milióna eur

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dosiahla stratu 49,1 milióna eur, súkromná Dôvera 24,5 milióna eur a Union zdravotná poisťovňa vykázala stratu 11,2 milióna eur. Informoval o tom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

20220727odber_krvi_1888385 Na snímke mobilný odber krvi vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni 27. júla 2022 v Bratislave. Foto: Jakub Kotian/TASR

Podotkol, že aj napriek strate všetky tri zdravotné poisťovne plnia zákonné požiadavky na splnenie platobnej schopnosti a faktúry uhrádzajú poskytovateľom v súlade so zákonnými požiadavkami. „Úrad na mesačnej báze sleduje a zverejňuje výsledky vyhodnotenia platobnej schopnosti zdravotných poisťovní,“ doplnila hovorkyňa úradu Monika Beťková.

Hodnota vlastného imania VšZP bola na konci júna 1,2 milióna eur, Dôvery 180,8 milióna eur a Unionu 25 miliónov eur. „Vlastné imanie VšZP sa v porovnaní ku koncu roka 2023 zmenilo o dosiahnutú stratu za prvých šesť mesiacov roku 2024. Na zmenu vlastného imania súkromných zdravotných poisťovní mal vplyv jednak dosiahnutý výsledok hospodárenia za prvých šesť mesiacov roku 2024 a výplata dividend v mesiaci marec,“ priblížila Beťková.

Úrad zároveň pripomenul, že z dôvodu neplnenia obchodno-finančného plánu najmä z pohľadu stavu peňažných prostriedkov, likvidity a hodnoty vlastného imania k 30. júnu s výhľadom ku koncu roku začal 5. augusta správne konanie vo veci uloženia povinnosti VšZP predložiť na schválenie ozdravný plán.

VšZP reagovala, že bude vo veci plne súčinná. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR považuje predloženie ozdravného plánu Všeobecnou zdravotnou poisťovňou za viac ako nevyhnutný krok.

(tasr)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac