Nespokojnosť demokratov s jeho výkonom v prvej prezidentskej debate na stanici CNN podľa neho „rozptýlila pozornosť“, čo viedlo k zabrzdeniu jeho kampane.
V rozhovore pre televíziu CBS tiež odmietol úvahy o tom, že by kampaň ukončil v dôsledku nejakých vážnych zdravotných problémov.
„Stalo sa to, že viacerí moji demokratickí kolegovia v Snemovni reprezentantov a v Senáte si mysleli, že im v týchto voľbách ublížim,“ povedal v nedeľnom rozhovore, v prvom od oznámenia o odstúpení.
Bývalá šéfka dolnej komory Kongresu, označovaná za akúsi tieňovú líderku strany, údajne zorganizovala vnútrostranícku kampaň za vytlačenie Bidena z predvolebného súboja, a na samotného prezidenta zatlačila internými prieskumami, podľa ktorých nemal šancu vyhrať.
Moderátorovi CBS Robertovi Costovi Biden povedal, že chce, aby si ho voliči pamätali ako prezidenta, ktorý „dokázal, že demokracia môže fungovať“, čo malo tiež zohrať úlohu pri jeho rozhodnutí odstúpiť zo súboja o Biely dom.
„Hoci je to veľká česť byť prezidentom, myslím si, že mám voči krajine povinnosť urobiť najdôležitejšiu vec, ktorú môžem, a to je poraziť Trumpa,“ povedal.
„Keď som kandidoval prvýkrát, myslel som si, že budem prechodným prezidentom,“ povedal Biden. Denník Telegraph pripomína, že v roku 2019 naznačil, že v úrade bude pravdepodobne pôsobiť len jedno funkčné obdobie.
„Nedokážem ani povedať, koľko mám rokov, je pre mňa ťažké to vypustiť z úst,“ povedal 81-ročný prezident Spojených štátov.
Napriek svojmu vysokému veku sa podľa vlastných slov bude usilovať o zvolenie svojej viceprezidentky Kamaly Harrisovej, v rámci čoho pripravuje kampaň vo svojom domovskom štáte – v Pensylvánii.
„Musíme vyhrať Pensylvániu, môj pôvodný domovský štát,“ povedal Biden, ktorý sa narodil v Scrantone. „Budem robiť všetko, čo si Kamala myslí, že môžem urobiť, aby som najviac pomohol.“
(sab)