Začiatkom októbra 2023 boli zistené značné škody spôsobené ľudskou činnosťou na Balticconnectore. Opravy stáli niekoľko miliónov eur. Okrem toho boli poškodené aj dva podmorské telekomunikačné káble medzi Fínskom a Estónskom.
South China Morning Post napísal, že čínske úrady vykonali interné vyšetrovanie, podľa ktorého bola nehoda dôsledkom silnej búrky. Výsledky vyšetrovania zaslali Fínsku a Estónsku. Hovorkyňa estónskeho prokurátora však uviedla, že interné zistenia čínskych úradov nemožno použiť ako dôkaz.
Fínsko a Estónsko stále vedú spoločné vyšetrovanie zamerané na kontajnerovú loď New Polar Bear, ktorá sa v čase udalosti plavila pod vlajkou Hongkongu. Jej registrovaným vlastníkom je čínska firma New Shipping Line.
Úrady v oboch európskych štátoch vyzvali Peking, aby odpovedal na ich naliehavé žiadosti o informácie o lodi.
„Vyšetrovanie stále prebieha a konečné závery, čo stálo za týmito incidentmi (technická porucha, nedbalosť, úmyselný čin), bude možné urobiť až po dokončení všetkých potrebných vyšetrovacích opatrení, a to bude ešte trvať nejaký čas,“ uvádza sa vo vyhlásení fínskeho Národného úradu pre vyšetrovanie (NBI).
Podľa európskych vyšetrovateľov nákladná loď New Polar Bear, smerujúca do Petrohradu, ťahala po morskom dne uvoľnenú kotvu, ktorá v noci 7. októbra alebo ráno 8. októbra 2023 poškodila plynovod aj dva telekomunikačné káble.
Vyšetrovatelia a experti našli vlani na morskom dne stopu, ktorá viedla k poškodenému plynovodu. Fínske námorníctvo neskôr z morského dna vylovilo aj ťažkú šesťtonovú kotvu. Našli sa na nej „stopy, ktoré naznačujú, že bola v kontakte s plynovodom“.
V novembri minulého roka fínske úrady uviedli, že Peking sa zaviazal plne spolupracovať pri vyšetrovaní.
Poškodenie potrubia vyvolalo tiež ďalšie znepokojenie ohľadom zraniteľnosti podmorskej infraštruktúry. Nasledovalo totiž po zničení plynovodov Nord Stream 1 a 2, spájajúcich Rusko a Nemecko, v septembri 2022 po sérii výbuchov, ktoré stále neboli objasnené.
(tasr)