Rokovania o prímerí v Sudáne sa uskutočnia, uviedol americký vyslanec

Plánované rozhovory medzi sudánskou armádou a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF) s cieľom ukončiť 16 mesiacov trvajúci vojnový konflikt sa začnú tento týždeň – aj v prípade neúčasti žiadnej zo strán. Uviedol to v pondelok americký vyslanec pre Sudán Tom Perriello.

Switzerland_US_Sudan630630 Osobitný vyslanec USA pre Sudán Tom Perriello hovorí s médiami o rozhovoroch zameraných na Sudán počas tlačového brífingu na americkej misii v Ženeve, Švajčiarsko, pondelok 12. augusta 2024. Foto: TASR/AP

„V tomto prípade dosiahneme tento týždeň pokrok,“ povedal Perriello v Ženeve, kde sa majú rokovania konať v stredu. Dodal, že úmysel uskutočniť ich jasne oznámili obom stranám.

Cieľom prímeria je podľa Perriella dostať k obyvateľom Sudánu viac humanitárnej pomoci. Rokovania o politickej budúcnosti tejto krajiny však nie sú naplánované, píše DPA.

Perriello tiež povedal, že rozhovory by sa pohli vpred prostredníctvom expertov a pozorovateľov Africkej Únie (AÚ), Spojených arabských emirátov (SAE) či Egypta aj v prípade, ak by sa sprostredkované rokovanie medzi armádou a RSF neuskutočnilo.

Líder RSF Muhammad Hamdán Daklú v pondelok opätovne uviedol, že RSF sa na rokovaniach zúčastnia, a tiež oznámil vytvorenie novej jednotky na ochranu civilistov. „Krajina zažíva stav kolapsu z dôvodu súčasnej vojny, ktorá spôsobuje výraznú bezpečnostnú nestabilitu a chaos,“ povedal a dodal, že jeho sily sú unavené z boja proti zločincom.

Šéf sudánskej armády generál Abdal Fattáh Burhán uviedol, že činy RSF – najmä okupácia oblastí obývaných civilistami aj napriek dohodám z minulého roka – sú dôvodom, prečo má armáda k stretnutiu v Ženeve výhrady. Sudánska delegácia po víkendovom stretnutí s Perriellom v Saudskej Arábii neodporučila účasť na rokovaniach, píše Reuters.

Občianska vojna v Sudáne vypukla v apríli minulého roka. Konflikt si podľa OSN vyžiadal desaťtisíce mŕtvych a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) uvádza, že viac než desať miliónov ľudí muselo opustiť svoje domovy. Humanitárna kríza v krajine sa navyše prehlbuje a vo viacerých oblastiach minulý týždeň vyhlásili stav hladomoru.

(tasr, dpa, reuters)


Súdny dvor EÚ vydal rozsudok, ktorý upravuje podmienky vniknutia štátnych orgánov do mobilného telefónu počas trestného stíhania. Toto rozhodnutie bude mať značný vplyv na to, ako budú súdy posudzovať dôkazy z Threemy vo veci vraždy…
Prejsť na článok