Sudca v New Yorku vylúčil Kennedyho z volieb v štáte. Ten zavádzal o svojom trvalom pobyte

Nezávislý kandidát na prezidenta USA Robert F. Kennedy mladší uviedol vo svojej prihláške do volieb v štáte New York adresu trvalého pobytu, na ktorej sa počas júla zdržiaval len raz. Z tohto dôvodu mu okresná sudkyňa v hlavnom meste Albany Cristina Rybová znemožnila v New Yorku kandidovať, informuje denník Washington Post.

Na archívnej snímke z 24. mája 2024 nezávislý kandidát na amerického prezidenta Robert F. Kennedy mladší vystupuje s prejavom vo Washingtone. Foto: TASR/AP Na archívnej snímke z 24. mája 2024 nezávislý kandidát na amerického prezidenta Robert F. Kennedy mladší vystupuje s prejavom vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Denník dodáva, že dôvodom na pozastavenie pasívneho volebného práva pre RFK Jr. bola žaloba, ktorú začiatkom júla podal politický výbor (PAC) Clear Choice – ide o mimovládku, ktorá zbiera peniaze na kampane demokratických kandidátov.

Washington Post konštatuje, že by to pre Kennedyho – ktorého otec i strýko zomreli po atentátoch – znamenalo hrozbu vylúčenia z volieb aj v ďalších štátoch, keďže na všetkých prihlasovacích dokumentoch uviedol ako adresu voľnú spálňu v kamarátovom dome na predmestí Katonah v New Yorku.

Kennedy vo svojom vyhlásení odsúdil toto rozhodnutie ako protidemokratické. „Demokrati prejavujú pohŕdanie demokraciou,“ povedal. „Nie sú si istí, či môžu vyhrať pri volebných urnách, a tak sa snažia zabrániť voličom, aby mali možnosť voľby. Odvoláme sa a vyhráme.“

Demokrati však v pondelok prehrali samostatný súdny spor v Severnej Karolíne, v ktorom tvrdili, že Kennedyho politická skupina by nemala dostať prístup k hlasovacím lístkom, keďže RFK sa podľa nich snažil obísť striktné pravidlá vzťahujúce sa na nezávislých kandidátov.

(sab)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac