Americký denník Wall Street Journal (WSJ) priniesol reportáž o dobrovoľníčkach programu Massachusetts Medication Abortion Access Program (MAP), ktoré pomáhajú s posielaním prípravkov typu mifepristón do štátov s obmedzenými potratmi. Takzvané domáce potratové súpravy pritom môžu byť v rozpore so zákonom.
Balenie medikamentov do škatúľ podľa WSJ pripomína montážnu linku. Ženy si ich posúvali po stole, pričom každá do škatule niečo vložila – podklady s lekárskymi informáciami, rukou písaný odkaz „Prajeme vám všetko najlepšie“ a samotné tabletky.
V pondelok naplnila skupina 350 škatúľ – „domácich potratových súprav pripravených na odoslanie ženám v štátoch ako Texas a Florida s takmer úplným alebo šesťtýždňovým zákazom potratov“, vysvetľuje WSJ.
Jedna zo zúčastnených, 57-ročná internistka Melissa Fischerová, považuje toto úsilie za spôsob, ako „pomôcť“ ženám, ktoré sa „ocitli v geografickej tiesni“.
„Som presvedčená, že miesto, kde niekto žije, by nemalo určovať jeho prístup k dôležitej zdravotnej starostlivosti,“ povedala počas balenia potratových tabletiek na večierku v meste Sommerville (štát Massachusetts).
„Je to tak trochu protilátka proti beznádeji,“ vyhlásila zdravotnícka pedagogička Judy Fleishmanová (70) s odkazom na zrušenie protiústavného precedensu Roe vs. Wade, ktorý mal garantovať ústavné právo na potrat. „Je tu niečo, čo môžete urobiť.“
MAP ako organizácia podporujúca násilné ukončenie života ako „ľudské právo“ pri svojej aktivite využíva zákon štátu, na základe ktorého sú lekári chránení pred vydaním do iného štátu, ak tam porušili potratové obmedzenia.
To by sa však mohlo zmeniť výmenou politickej garnitúry v Bielom dome, pro-life republikáni na čele s kandidátom na viceprezidenta JD Vanceom vyzývajú na uplatnenie zákona Comstock Act z roku 1873. Ten zakazuje posielanie obscénnych či kriminálnych objektov federálnou poštou.
Ak by teda štáty ako Iowa, Florida či Texas takúto zásielku zablokovali, lekárov napríklad z Bostonu by štát Massachusetts musel vydať na vyšetrovanie v zmysle zákona.
Potraty sa dostávajú do centra pozornosti najmä na ľavej strane spektra americkej politiky, ide totiž o jedinú tému, v ktorej mali respondenti prieskumov väčšiu dôveru v prezidenta Joea Bidena ako v jeho republikánskeho vyzývateľa Donalda Trumpa.
Súčasná viceprezidentka a kandidátka demokratov Kamala Harrisová tiež niekoľkokrát nepravdivo vyhlásila, že ak Trump vyhrá, zavedie federálny zákaz potratov.
On sám sa od týchto vyhlásení dištancuje, v debate prezidentov na stanici CNN vysvetlil, že je „ako Ronald Reagan zástancom výnimiek“ – čím myslel prípady znásilnenia, incestu a ohrozenia života matky.
(sab)