Taliban si pripomenul tri roky vlády. Na prehliadke ukázal aj ukoristenú západnú techniku

Afganské vládnuce hnutie Taliban si v stredu vojenskou prehliadkou a pouličnými zhromaždeniami pripomenulo tretie výročie svojho návratu k moci v krajine.

Talibans Celebrate Take Over’s 3rd Anniversary - Kabul Taliban ukazuje ukoristenú techniku USA počas prehliadky na letisku Bagram 14. augusta 2024. Foto: Profimedia.sk

Premiér Mohammad Hasan Áchúnd pri tejto príležitosti vydal vyhlásenie, v ktorom zdôraznil, že lídri krajiny majú po „víťaznom džiháde“ zodpovednosť za udržanie nastoleného kurzu – dodržiavanie islamského práva, ako aj za ochranu majetku, životov ľudí a za „rešpektovanie nášho národa“.

Áchúndovo posolstvo zaznelo na ústrednom podujatí osláv výročia triumfálneho vstupu talibov do Kábulu – počas vojenskej prehliadky na leteckej základni Bagram.

Taliban ukazuje ukoristenú techniku USA počas prehliadky na letisku Bagram 14. augusta 2024. Foto: Profimedia.sk

Výber obrej leteckej základne v Bagrame ako miesta, kde sa uskutočnila vojenská prehliadka na počesť víťazstva Talibanu, je symbolický – práve na tejto základni, ktorá leží asi 50 kilometrov od Kábulu, sa totiž rozhodovalo o operáciách americkej armády a jej spojencov proti povstalcom Talibanu.

Talibovia základňu dobyli v deň pádu Kábulu – 15. augusta 2021. Na stredajšej prehliadke defilovalo mnoho vojenského vybavenia, ktoré získali povstalci po unáhlenom odchode západných spojencov.

Už v utorok, v predvečer osláv, Áchúnd vo vyhlásení k národu „z celého srdca“ zablahoželal národu „k jeho rozhodujúcemu víťazstvu nad arogantnou medzinárodnou okupačnou silou“. Uviedol, že „deň víťazstva je dňom pýchy pre afganský ľud,“ povedal premiér.

Bezpečnostný personál Talibanu sa zúčastňuje na vojenskej prehliadke pri príležitosti tretieho výročia prevzatia moci v Afganistane Talibanom na leteckej základni Bagram 14. augusta 2024. Foto: Profimedia.sk

V tieni hrozby útokov

Popoludní sa v Kábule uskutočnilo ľudové zhromaždenie, na ktoré boli pozvané tisíce Afgancov z pol tucta centrálnych provincií. „Deň víťazstva“ sa však musí oslavovať v celej krajine.

Všetky oslavné podujatia sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, informovala v stredu stanica France24. Podľa France24 boli zmobilizované aj posily bezpečnostných zložiek. Ich úlohou je predísť ďalšiemu útoku džihádistickej skupiny Islamský štát – naposledy IS zaútočil minulú nedeľu v šiitskej štvrti Kábulu.

Web France24 doplnil, že cesty, kruhové objazdy a parky v Kábule boli vyzdobené tisíckami bielych a čiernych vlajok krajiny. V programe pouličných slávností v Kábule, ktoré novinárky – afganské ani zahraničné – nemajú oprávnenie pokrývať, sú vystúpenia športovcov či čítanie poézie.

V rámci príprav afganská televízia už niekoľko dní vysiela programy súvisiace s výročím, dala si vyrobiť aj špeciálne logo a vysiela dlhé rozhovory s ministrami Talibanu.

Prehliadka vojenských vozidiel Talibanu pri príležitosti tretieho výročia prevzatia moci v Afganistane na leteckej základni Bagram v meste Bagram v provincii Parván 14. augusta 2024. Foto: Profimedia.sk

Stabilita za cenu útlaku

Po troch rokoch vlády Talibanu je Afganistan jednou z najchudobnejších krajín sveta s nízkym rastom, obrovskou nezamestnanosťou a vážnou humanitárnou krízou, konštatovala France24, ktorá pripomenula, že za novej vlády sa v Afganistane uplatňuje islamské právo a netoleruje sa žiadna kritika.

Vládu Talibanu stále neuznáva žiadna krajina sveta – najmä pre represívne opatrenia talibov voči ženám, ktoré sú postupne vylučované zo sveta práce a vzdelávania.

Kábul však dosiahol diplomatické úspechy nadviazaním vzťahov so susednými krajinami, ako aj s Čínou a Ruskom, a otvoril dialóg so Západom tým, že sa prvýkrát v júni zúčastnil na rokovaniach v Dauhe.

Príslušníci Talibanu jazdia na motorkách počas prehliadky na základni Bagram 14. augusta 2024. Foto: Profimedia.sk

„Krajiny, ktoré spolupracujú s Talibanom, by im mali pripomenúť ich zneužívanie žien a dievčat,“ upozornila mimovládna ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vo svojom vyhlásení k výročiu. Donori by mali poskytnúť pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú, a pracovať na trvalom riešení humanitárnej krízy v Afganistane, píše sa vo vyhlásení HRW.

Bojovníci hnutia Taliban vstúpili do Kábulu veľkolepo 15. augusta 2021. Ich prienik viedol k úteku vlády a debaklu západnej koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá talibov 20 rokov predtým zbavila moci.