„Divoká a zúrivá vzbura opustila lesy a v mene reformy sa preháňala po našich uliciach,“ sťažoval sa v roku 1780 Edmund Burke, považovaný za zakladateľa moderného konzervativizmu, na vlnu búrok známu ako Gordonove nepokoje. Tie vyvolalo plánované obmedzenie diskriminácie britských katolíkov.
Šéf Protestanskej asociácie lord Gordon tvrdil, že nový zákon umožní katolíkom slúžiť v armáde a tým ohrozí bezpečnosť Spojeného kráľovstva, pretože budú môcť ľahko plánovať zradu. Najskôr sa pokojné protesty sa zvrhli v orgie násilia, dav plienil a raboval, ničil budovy spojené s katolíkmi, napríklad zahraničné veľvyslanectvá či tie so štátnou autoritou. Po pár dňoch vláda povolala armádu, tá streľbou rozohnala dav. Mŕtvi sa počítali na stovky.
Napriek tomu, že Británia má v porovnaní so susedným Francúzskom povesť pokojnej krajiny, kde sa kontroverzie riešia v parlamente a nie na uliciach, politické násilie tam má hlbokú tradíciu. Minimálne od roku 1381, keď takzvané sedliacke povstanie vážne ohrozilo kráľovskú moc, vzbúrenci vyplienili londýnsky Tower a okrem iného popravili londýnskeho biskupa.
Násilie sa stalo aj súčasťou volebnej kampane. V roku 1698 sa priaznivci vtedajších politických frakcií, známi ako toryovci a whigovci, zhromaždili na poli za Londýnom, aby si to rozdali v regulárnej bitke o kreslo za okrsok Westminster. Toryovci prehrali bitku aj následné voľby. Keď sa toryovský kandidát sťažoval, že whigovci podvádzali, lebo nasadili kavalériu, a dožadoval sa opakovania hlasovania, parlament mu nevyhovel.