Obraz "Sladkosť žitia" od Františka Kupku z roku 1929 zobrazuje abstraktne, ale veselo, pád koláčov a pohárov, zachytávajúc radostnú dynamiku a sladkosť života.
Džezový bar, čierny čašník prináša po schodoch na veľkom podnose nakrájané koláče. A ten čierny čašník na schodoch zakopne a koláče sa roztočia a padajú medzi poháre so šampanským na guľaté stoly, ktoré sa tiež roztočia. A celý svet sa točí a všetci sa tomu smejú, aj ten černoch sa smeje, lebo všetci zažívajú sladkosť žitia.
Sladkosť žitia je obraz Františka Kupku z roku 1929, ktorý je majstrovským dielom Kupkovho vyzretého abstraktného obdobia. Do geometrického rámu je vtesnaný príbeh. Farebné kruhy môžu byť aj poháre na stole pri pohľade zhora, podnos s koláčmi, v ktorých možno vidieť Kupkove fraktály, môžu byť naozaj tie koláče, ktoré padajú do drahých vín. Jeden kruh je napoly čokoládovohnedý a napoly červený s bielym polmesiacom. To budú krásne černošské zuby a pery. Ak môže byť nejaká abstraktná maľba veselá ako nemá groteska, je to práve táto.