Washington zrejme pošle Kyjevu strely dlhého doletu JASSM. Odpaľovať ich majú stíhačky F-16

Američania by podľa čerstvých správ mohli Ukrajincom dodať už aj svoje moderné rakety dlhého doletu JASSM. Začína sa vraj pracovať na tom, aby ich mohli odpaľovať aj západné stíhačky F-16, ktoré spojenci dodali Kyjevu. Pentagón výrobcovi týchto striel zadal súvisiacu mnohomiliónovú zmluvu.

A U.S. Air Force joint air-to-surface standoff cruise missile is ready to be loaded onboard a B-1B Lancer stealth bomber aircraft from the 9th Expeditionary Bomb Squadron, on the flight line at Andersen Air Force Base May 8, 2020 in Yigo, Guam. Riadená strela JASSM (v popredí) na americkej základni na tichomorskom ostrove Guam v máji 2020, ilustračný obrázok. Foto: Profimedia.sk

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena je „otvorená“ možnosti dodať Ukrajine strely dlhého doletu JASSM. Vo štvrtok o tom informoval spravodajský portál Politico.

O zaslaní vzácnej zbrane vraj zatiaľ nepadlo žiadne konečné rozhodnutie, no podľa jedného z predstaviteľov administratívy sa momentálne pracuje na zložitých detailoch prípadnej akcie.

Možné dodanie tejto výzbroje napadnutej krajine je témou už niekoľko mesiacov, no tlak údajne stúpol po tom, ako skupina ukrajinských poslancov minulý mesiac navštívila Washington a ich požiadavka sa dostala k poradcovi prezidenta pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi.

Pentagón sa k schváleniu dodávky JASSM oficiálne vyjadriť nechcel. „Zvažujeme celý rad možností, ako splniť požiadavky Ukrajiny na bezpečnostnú pomoc, nemáme však žiadne informácie, ktoré by sme mohli poskytnúť,“ povedal hovorca amerického ministerstva obrany Jeff Jurgensen.

Stručne o JASSM

JASSM je riadená strela s plochou dráhou letu typu vzduch-zem, teda odpaľovaná z bojových lietadiel a určená na likvidáciu pozemných cieľov, v tomto konkrétnom prípade robustne opevnených a s vysokou hodnotou.

Vzácnu strelu vyrába americký zbrojársky gigant Lockheed Martin, existuje vo viacerých špecifikáciách a jej jednotková cena siaha do výšky zhruba jeden milión dolárov.

Vďaka týmto raketám budú môcť ukrajinské vzdušné sily útočiť na ruské ciele na vzdialenosť viac ako 370 kilometrov.

Narábať by s nimi mohli stíhačky F-16

Podľa Politica sa už pracuje na tom, aby JASSM mohli odpaľovať Západom dodané stíhačky F-16 a taktiež bojové lietadlá ešte zo sovietskej éry.

To, či by sa to týkalo aj strojov MiG-29, teda lietadiel, ktoré v počte 13 kusov Ukrajine darovalo Slovensko ešte za čias vlády Eduarda Hegera, momentálne nie je známe. Štandard sa bude téme naďalej venovať.

Podľa týždenníka Economist dostala Ukrajina zatiaľ desať stíhačiek F-16. Do konca roka má prísť dodávka ďalších 20 lietadiel. Zvyšné stroje, ktoré prisľúbili dodať Dánsko, Holandsko a ďalšie krajiny, dorazia postupne v roku 2025. Celkovo majú ukrajinské ozbrojené sily obdržať 79 lietadiel F-16.

Štandard tento mesiac informoval, že na Západe aj na Ukrajine ožíva debata o tom, že proti Rusku by mohli v západných stíhačkách F-16 bojovať priamo západní piloti. Dôvodom je najmä nedostatok tých ukrajinských a veľmi zdĺhavý výcvik.

Nová zmluva pre výrobcu

V rovnaký deň, ako Politico uverejnilo svoje zistenia, Pentagón na svojom oficiálnom webe oznámil nový kontrakt v objeme 130 miliónov dolárov pre Lockheed Martin, ktorý sa týka aj JASSM.

Lockheed Martin dodal pre domáce aj spojenecké sily v súčte už viac ako 4-tisíc JASSM v rôznych konfiguráciách, pričom nová výrobná linka v Alabame chrlí okolo 45 rakiet mesačne, aby podľa údajov Pentagónu dosiahla cieľovú zásobu 7 200 kusov.

Ukrajina už vlastní rakety odpaľované zo vzduchu aj zo zeme, ktoré poskytli USA, Veľká Británia a Francúzsko, ktoré majú dosah asi 320 kilometrov od ich štartovacieho bodu, ale obmedzenia na použitie rakiet v Rusku zatiaľ zostávajú v platnosti.

Kam sa môže konflikt posunúť

Magazín Forbes tento týždeň informoval, že Ukrajinci do súčasných útočných operácií v ruskej Kurskej oblasti zapojili aj svoje letectvo.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre Rádio Sloboda zo začiatku tohto roka skonštatoval, že Ukrajina bude môcť po dodaní F-16 uskutočňovať údery aj na ruské územie.

V relatívne krátkej dobe by teda – vzhľadom na spomenuté trendy – mohla nastať situácia, že ruské územie by v mene Ukrajiny zasahovali západní piloti sediaci v západných stíhačkách vyzbrojených najmodernejším typom západných rakiet.

Poslanec ruskej Štátnej dumy Michail Šeremet v piatok vyhlásil, že Západom podporovaný vpád Ukrajiny do pohraničných oblastí Ruska priviedol svet na pokraj tretej svetovej vojny.