Ochrancovia prírody z iniciatívy My sme les, občianskeho združenia Prales a Greenpeace Slovensko spolu s viacerými dobrovoľníkmi vyzývajú kompetentných na okamžité ukončenie ťažby vo vzácnej lokalite Studienec.
Lesy SR tam podľa nich spustili ťažbu údajne kalamitného dreva, no v území Natura 2000 však pod zámienkou ťažby lykožrútom napadnutých smrekov začali rúbať aj vyše 200-ročné jedle, buky, javory a zdravé smreky.
Iniciatíva My sme les na sociálnej sieti napísala, že v lokalitách Studienec a Marková, ktoré boli pôvodne navrhnuté do A-zóny Národného parku Nízke Tatry, zatiaľ vyťažili približne 250 kubických metrov dreva. Ide o zmiešané lesy, ktoré sú zahrnuté medzi územia európskeho významu a navyše majú veľký význam v prípade ochrany pôdy pred eróziou a tiež pri ochrane vodozádržnej funkcie lesa.
Aktivisti zároveň upozorňujú, že bol vyťažený súvislý pás stromov. Celkovo má ťažba na lokalite Studienec dosiahnuť až 2 100 stromov. Na základe údajov z Programu starostlivosti o les musí ísť o kalamitnú ťažbu, keďže žiaden iný druh ťažby v tomto poraste nie je povolený.
Ochranári sa však domnievajú, že motorové píly sa „zahryzli“ aj do iných druhov ako smrek, pričom iniciatíva odhaduje, že lykožrútom napadnuté smreky predstavujú približne iba 15 percent celkového vyťaženého objemu.
Ochranári v súvislosti s touto ťažbou podajú podnety na Slovenskú inšpekciu životného prostredia ako aj na lesný úrad. Taktiež podávajú trestné oznámenie. Zároveň vyzývajú zodpovedných, aby okamžite zastavili ťažbu a prešetrili zákonnosť postupu obhospodarovateľa lesa.
Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) sa voči šíreným informáciám ohradila. Uviedla, že aktuálne prebieha citlivá ťažba smrekov napadnutých lykožrútom, aby sa zabránilo jeho ďalšiemu šíreniu.
„K tejto situácii by pritom nemuselo vôbec dôjsť, ak by si predošlé vedenia envirorezortu dôsledne plnili svoje zákonné povinnosti,“ zdôraznila správa parku vo vyhlásení.
„V lokalite Studienec sa Správa NAPANT vyjadrovala k náhodnej ťažbe iba u smreka, kde správa podmienila vykonať náhodnú ťažbu smreka čo najcitlivejšou ťažbovou metódou. Výrub iných drevín správa privolila iba v lanovej dráhe lanovky,“ uviedli ochranári zo Správy Národného parku Nízke Tatry.
Navyše, táto náhodná ťažba má podľa ochranárov prebiehať iba v hospodárskych a ochranných lesoch za účelom obmedzenia až zastavenia šírenia lykožrútovej kalamity: „V lokalite Studienec ide o vyťaženie 680 kubíkov smreka obyčajného poškodeného lykožrútom a 30 kubíkov jedle bielej, čo predstavuje približne niečo cez 2-tisíc stromov.“
Ako dodala Správa NAPANTu, v danom území sa vyskytujú lokality s chránenými entomologickými druhmi a súhlas na vykonanie náhodnej ťažby podmienila citlivým výrubom len napadnutých stromov, takzvaných aktívnych chrobačiarov, ktoré v súčasnosti nie sú obsadené chránenými druhmi a stále predstavujú riziko šírenia biotických škodlivých činiteľov.
„Zvolením vhodnej technológie pri ťažbe v kombinácií s opatreniami na zmiernenie negatívneho vplyvu ťažby na vzácne druhy identifikované v predmetných lokalitách je možné dosiahnuť zabránenie rozširovania biotických škodlivých činiteľov, pokiaľ sa realizujú v čas a zodpovedne. Príklady zo zahraničných chránených území dokazujú, že sa populácia lykožrúta smrekového prudko narastá, čo si vyžaduje promptné a zodpovedné opatrenia,“ konštatovala správa parku.
Polícia už koná v prípadoch zanedbávania starostlivosti o lesy, ktoré napomohli rozmachu lykožrúta na Slovensku, čo potvrdzujú aj štúdie OECD. Správa parku podčiarkuje, že každú žiadosť o asanačnú ťažbu citlivo posudzuje a berie do úvahy ochranu územia. Vyzýva na zdržanlivosť vo vyjadreniach a na potrebné pochopenie pre odborné opatrenia prijímané na ochranu prírodných hodnôt národných parkov.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba informácie o akomkoľvek biomasakri takisto poprel: „Vyrúbaných bolo nie 200-tisíc kubíkov, ale cca 6-tisíc kusov vyschnutého kalamitného dreva napadnutého lykožrútom. Výrub v lokalite Studienec nepresahuje 700 kubíkov.“ Podľa ministra sa tiež nerúbe v piatej zóne, ale v tretej zóne.
Zároveň skritizoval svojich predchodcov vo vedení envirorezortu: „Keby sa zlodeji Kiča a Budaj (…) venovali odbornej a včasnej asanácii lesov a načas by odstraňovali napadnuté stromy, nemuselo sa pristupovať vôbec k akejkoľvek ťažbe. Práve svojou nečinnosťou ohrozili zdravie slovenských lesov a som rád, že Polícia SR v danej veci vedie konanie.“
Podľa Tarabu bolo vyrúbaných „popri smrekoch cca 30 kubíkov jedle bielej, najmä v dráhe lanovky“. „Nikde sa žiaden biomasaker nedeje,“ uzavrel.
(max)