Fico: Čaká nás začiatok Nežnej revolúcie školstva. Súhlasím aj so zákazom mobilov

Premiér Robert Fico (Smer) počas utorkovej návštevy rezortu školstva verejne podporil rozhodnutie ministra školstva Tomáša Druckera zakázať mobilné telefóny na základných školách. Apeloval tiež na takzvanú Nežnú revolúciu školstva, nový balík návrhov, ktoré má šéf rezortu predstaviť už v stredu.

Predseda vlády SR Robert Fico navštívil Ministerstvo školstva Na snímke vľavo premiér SR Robert Fico (Smer) a vpravo minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas) počas návštevy Ministerstva školstva 20. augusta 2024 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda vlády v úvode poďakoval ministrovi Druckerovi (Hlas) za školský rok 2023/24 a za to, ako na ministerstve pôsobí on a jeho tím.

„Na tomto ministerstve cítiť silný manažérsky prístup. Programové vyhlásenie vlády si ministerstvo rozdelilo na drobné projekty, je ich 40, každý má vlastný tím a manažéra, ktorý nesie zodpovednosť za naplnenie obsahu. Keby sme chceli ísť s pánom ministrom do detailov, zrejme niekoľko dní nevyjdeme z budovy,“ pokračoval Fico s ocenením práce rezortu školstva.

Premiér zdôraznil, že aj keď sa môže zdať, že okolo ministerstva školstva panuje ticho, neznamená to, že by sa tam nič nedialo. Naopak, podľa neho je ticho dôsledkom mimoriadne kvalitného sociálneho dialógu, ktorý sa tam odohráva.

Nežná revolúcia školstva

„Zajtra bude začiatok Nežnej revolúcie školstva,“ zdôraznil Fico mediálny názov nových návrhov ministra Druckera s dôvetkom, že šéf rezortu predloží vláde balík rôznych návrhov zákonov.

Týkať sa majú optimalizácie škôl, predprimárneho vzdelávania, celoživotného vzdelávania a ďalších zmien z aplikačnej praxe.

„Nežnou revolúciou sme to nazvali preto, že prichádzajú viaceré revolučné zmeny, čo však neznamená, že búrame všetko, čo je zlé a samozrejme nechceme tlačiť ani na učiteľov, ktorí toho majú za ostatné roky dosť, mnohé nevydarené zmeny,“ dodal na margo ohlasovaných zmien minister Drucker.

Fico: V otázke mobilov ide minister s hlavou pod gilotínu

Počas tlačovej konferencie sa premiér Fico dotkol aj aktuálnej témy zákazu mobilných telefónov na základných školách z dielne ministerstva školstva.

Predseda vlády stojí za názorom, že pokiaľ ide o samotný vzdelávací proces, mobilné telefóny nemajú u detí čo robiť.

„Myslím si, že vznikne detská revolúcia, budeš s tým musieť, pán minister, rátať, ale ja som tiež rodič, mám dospelého syna a táto myšlienka sa mi páči,“ dodal Fico.

Návrh zákona o optimalizácii škôl

V stredu by mala vláda taktiež prijať návrh zákona týkajúci sa optimalizácie škôl. Podľa premiéra ide predovšetkým o to, aby mali napríklad na úrovni vyšších územných celkov k dispozícii všetky zákonné páky na optimalizáciu siete stredných škôl.

„Aby sme na stredných školách vzdelávali žiakov, ktorých potrebujeme, nie takých, ktorých nepotrebujeme. Je veľmi dôležité, že ministerstvo presadzuje rôzne kritériá pre tieto stredné školy, ktoré ak budú plniť, budú mať peniaze,“ dodal Fico s dôvetkom, že je správne, že k problému pristupujeme týmto spôsobom, namiesto toho, aby sme sa uchýlili k radikálnym opatreniam, že zoberieme kosu „a zosekáme školy, ktoré nepotrebujeme“.

Otázka predškolského vzdelávania

S účinnosťou od septembra 2024 vzniká zákonné právo pre každé dieťa vo veku nad štyri roky na miesto v materskej škole, a pre každé dieťa nad tri roky na miesto v jasliach.

„Tento návrh ministerstva je veľká vec. Financovanie predškolských zariadení bude mať ten istý režim, ako má financovanie základných škôl v rámci miest a obcí. Pôjde o normatívne financovanie, čo znamená, že bude presne stanovaná suma peňazí. To zabezpečí väčší poriadok,“ informoval Fico. Vyjadril nádej, že sa blížime k momentu, keď bude toto právo od 1. septembra plne reálne.

Najväčšou výzvou ostáva zvyšovanie konkurencieschopnosti

Podľa premiéra existujú veci, ktoré síce nie sú až také dôležité, ale sú veľmi atraktívne z hľadiska verejnej diskusie, zatiaľ čo iné, hoci sú mimoriadne dôležité, nemajú taký „vábivý“ charakter. Ako sám tvrdí, sústredil sa preto na najväčšiu výzvu, ktorú na Slovensku máme.

„Tou je otázka zvyšovania konkurencieschopnosti a otázka dostatku kvalifikovanej pracovnej sily,“ zdôraznil predseda vlády. Zároveň podčiarkol, že s ministrom rezortu sa zhodli na tom, že pokiaľ ide o samotnú kvalitu vzdelávacieho procesu na Slovensku, spokojní byť nemôžeme.

„To je úloha v danom období na dlhé roky, keď budeme môcť konštatovať, že náš vzdelávací systém má rovnakú kvalitu ako v iných krajinách,“ dodal Fico.

Na Slovensku nám podľa neho chýba asi 100-tisíc kvalifikovaných pracovníkov, ktorí by boli ochotní nastúpiť do odvetí rozhodujúcich pre štát a ekonomiku.

„Preto s veľkou pozornosťou sledujem akýkoľvek návrh prichádzajúci z dielne ktoréhokoľvek ministerstva, ktorý nám pomôže riešiť tento obrovský hendikep,“ tvrdí premiér s vysvetlením, že ak si tento problém nevyriešime doma, budeme musieť dať prednosť ľuďom zo zahraničia, pričom – podľa jeho slov – by dal radšej možnosť šikovným Slovákom, ktorí dostanú nielen kvalifikovanú prácu, ale aj slušne zaplatenú.

(let)