"Nemám kam ísť." Ukrajinky už musia robiť aj škodlivé a nebezpečné práce

Čoraz viac žien nahrádza mužov, ktorí boli mobilizovaní do armády. Nie je ich však dosť na to, aby nahradili nedostatok pracovných síl, čo má hospodárske dôsledky. Reportáž New York Times o tom, aké ťaživé dôsledky má vojna na životy ukrajinských žien.

A woman operates machinery at a coal coking factory run by the steelaker Metinvest near the city of Pokrovsk, in the Donetsk region of eastern Ukraine, June 13, 2024. (Finbarr O'Reilly/The New York Times) Ženy na Ukrajine čoraz častejšie nastupujú na mužské pracovné miesta, pretože rozsiahla mobilizácia vojakov vyčerpáva pracovnú silu, v ktorej dominujú muži. Foto: Finbarr O’Reilly/New York Times

V jedno nedávne ráno na východe Ukrajiny bola banská robotníčka Karina Jacina zaneprázdnená obsluhou dopravníkového pásu v tmavom, 365 metrov hlbokom tuneli. Na konci šachty blikali svetlá, ktoré osvetľovali baníkov raziacich uhoľné sloje.

Pred rokom a pol pracovala 21-ročná Jacina ako opatrovateľka. Potom jej priatelia povedali, že baňa vo východnom meste Pavlohrad zamestnáva ženy, ktoré majú nahradiť mužov povolaných do armády. Plat bol dobrý a dôchodok štedrý. Netrvalo dlho a Jacina prechádzala bludiskom banských tunelov s čelovkou pripevnenou na červenej prilbe.

Po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022 ukrajinská vláda pozastavila účinnosť zákona, ktorý zakazoval ženám pracovať v podzemí a v „škodlivých alebo nebezpečných“ podmienkach. Foto: Finbarr O’Reilly/New York Times

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.