Rusko začalo s výstavbou záhadnej štruktúry pozdĺž Krymského mosta

Rusko začalo s výstavbou záhadnej paralelnej štruktúry tiahnucej sa popri Kerčskom moste. S odvolaním sa na satelitné snímky o tom informoval ukrajinský vojenský web Militarnyj a monitorovacia skupina Krymskij veter.

GVc8oeDWYAApy5L Vznikajúca štruktúra pozdĺž Kerčského mosta. Foto: X

Zábery pracovníkov raziacich oceľové pilóty pre novú stavbu sa objavili už začiatkom augusta, no jej vrchná časť pribudla až v uplynulých dňoch.

Účel stavby dlhej zhruba niekoľko desiatok až stoviek metrov momentálne nie je známy, no svojím tvarom pripomína ďalší most.

„Konštrukcia tohto objektu je v skutočnosti trochu prekvapujúca. Možno sa chystajú čiastočne duplikovať Krymský most – zatiaľ je to len predpoklad,“ domnieva sa hovorca námorných síl Dmytro Pletenčuk. „V skutočnosti máme viac otázok ako odpovedí o účele tohto ďalšieho nezákonného rozšírenia,“ dodal.

Nová má podľa ďalších tvrdení zvýšiť ochranu hlavného mosta pred prípadnými ukrajinskými útokmi, ktoré sa v uplynulých mesiacoch až rokoch viackrát opakovali.

V máji nainštalovali Rusi okolo Kerčského mosta pevné bariéry, ktoré slúžili na ochranu pred samovražednými ukrajinskými námornými dronmi. Ešte predtým v okolí umiestnili plávajúce protisabotážne zábrany, ktoré však boli náchylné na prítomnosť búrok.

Kerčský alebo tiež Krymský most, ktorý je vyše 18 kilometrov dlhý a 35 metrov vysoký a leží nad prielivom medzi Čiernym a Azovským morom, vážne poškodili pri útokoch počas vojny na Ukrajine na jeseň 2022 a v lete 2023. 

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov na začiatku augusta povedal, že Ukrajinci môžu zničiť Krymský most už v najbližších mesiacoch alebo do konca tohto roka.

Moskva začala s výstavbou mosta v roku 2015 krátko po anexii Krymu, pričom ho dokončila v roku 2018. Pozostáva z cestnej a železničnej trasy. Náklady na jeho výstavbu sa vyšplhali do výšky v prepočte na približne 3,3 miliardy eur.


Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac