Krajčí: Konzílium plošné testovanie neodporúča. Treba to brať vážne

Marek Krajčí a Igor Matovič. Foto: Jakub Kotian/TASR

Vyjadrenie konzília odborníkov z oblasti epidemiológie a infektológie, ktoré neodporúča celoplošné testovanie, je potrebné zobrať do úvahy. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

„Dostal som toto stanovisko v noci, musíme to prebrať,“ povedal Krajčí (OĽaNO) o stanovisku konzília, ktoré síce oceňuje výsledky plošného testovania v prípade spomalenia šírenia nákazy, no upozorňuje, že ďalšie kolo vo forme, ktorú presadzuje predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), by zbytočne odčerpalo sily už teraz unaveným zdravotníkom, preto je potrebné hľadať iný spôsob, napríklad využitím mobilných odberových miest.

Hľadať riešenie

Krajčí povedal, že nemá záujem pretláčať plošné testovanie, zvýraznil však, že je potrebné hľadať spôsoby, ako zachytiť infikovaných. „Hľadať riešenie, ktoré bude dobré pre krajinu, aby sme znižovali nárast prípadov a mohli postupne uvoľňovať opatrenia,“ povedal.

V prípade trasovania poznamenal, že hygienici majú stále na stole ponuku zapojiť do tohto procesu aj funkcionalitu trasovania call centra, ktoré zriadil rezort zdravotníctva. „Hlavný hygienik to odmieta, tvrdí, že regionálne úrady stíhajú trasovanie, pravdou je, že majú k dispozícii aj vyše 240 vojakov, ktorí pomáhajú,“ povedal Krajčí.

Len dodajme, že na tieto argumenty upozornil na stránkach Štandardu aj Vladimír Palko, hneď po prvom kole plošného testovania, keď pripomenul, že odborníci boli aj pred prvým kolom plošného testovania proti tomuto nápadu a stali sa rukojemníkmi v téme: „Žiadnemu expertovi z krízových štábov a komisií to nenapadlo. Boli proti. Testovať treba, ale lokálne, tam, kde vzniká ohnisko,“ napísal Palko.

(TASR, ste)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články