Snowden: Zatknutie Durova je útok na základné ľudské práva. Macron degraduje celý svet

Zatknutie šéfa Telegramu Pavla Durova je útokom na základné ľudská práva na prejav a zhromažďovanie. Na sociálnej sieti X to v nedeľu skonštatoval najznámejší svetový whistleblower Edward Snowden.

profimedia-0197199649 Edward Snowden. Foto: Profimedia.sk

„Som prekvapený a hlboko zarmútený, že Macron [francúzsky prezident Emmanuel, pozn.red.] klesol na úroveň brania rukojemníkov ako prostriedku na získanie prístupu k súkromnej komunikácii. Degraduje tým nielen Francúzsko, ale aj celý svet,“ dodal Snowden.

Ešte predtým sa na jeho obranu postavil majiteľ platformy X Elon Musk, pričom napríklad zdieľal časť Durovovho rozhovoru s americkým konzervatívnym novinárom Tuckerom Carlsonom, kde ruský podnikateľ okrem iného oceňuje Muskov prístup k sieti X.

Jeden príspevok označil hashtagom #freepavel a v ďalšom napísal: „POV [Uhol pohľadu, pozn.red.]: V Európe je rok 2030 a popravujú vás za to, že sa ste lajkli meme“.

Konanie Paríža podľa BBC odsúdili aj viacerí ruskí predstavitelia vrátane hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej a vyhlásili, že to ukázalo, že Západ má dvojaký meter, pokiaľ ide o slobodu prejavu a demokraciu.

Beztrestnosť Telegramu?

Pripomeňme, že zakladateľa a generálneho riaditeľa aplikácie Telegram Pavla Durova zadržali v sobotu na francúzskom letisku Le Bourget po prílete súkromným lietadlom z Azerbajdžanu.

Televízne stanice TF1 a BFM uviedli, že vyšetrovanie sa zameriava na nedostatočné moderovanie obsahu na Telegrame. Polícia sa údajne domnieva, že táto situácia umožňuje, aby trestná činnosť v aplikácii pokračovala bez zábran.

„Dosť bolo beztrestnosti Telegramu,“ povedal jeden z vyšetrovateľov, ktorý bol prekvapený, že Durov priletel do Paríža s vedomím, že je hľadaný.

Durov je podozrivý z toho, že neprijal opatrenia na obmedzenie kriminálneho využívania svojej platformy Telegram. Pred súd sa má postaviť ešte v nedeľu.

Telegram na novinárske otázky bezprostredne neodpovedal a francúzske ministerstvo vnútra ani polícia sa k záležitosti nevyjadrili, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Telegram chceli zakázať v Nemecku aj v Rusku

Telegram je v nemilosti vlád už dlhodobo. Ako píše Washington Post, nemecká vláda zvážila možnosť zakázať ho počas diskusie o vakcínach proti koronavírusu v roku 2022 , pričom citovala úlohu Telegramu pri šírení údajných antivakcinačných konšpiračných teórií.

Rusko sa pokúsilo zakázať Telegram v roku 2018 pre Durovovo odmietnutie zdieľať šifrovacie kľúče a poskytnúť prístup k správam používateľov tamojším bezpečnostným službám, ktoré konali na základe zákonov prijatých ruskou vládou na obmedzenie slobôd internetu. 

Durov má dvojité občianstvo

Pavel Durov sa narodil v Rusku a teraz žije v Dubaji. Rodnú krajinu opustil v roku 2014 po tom, ako odmietol splniť požiadavky na zrušenie opozičných komunít na svojej sociálnej sieti VKontakte, ktorú predal. Má dvojité občianstvo Spojených arabských emirátov a Francúzska.

Šifrovaná platforma Telegram so sídlom v Dubaji sa stavia do pozície alternatívy k americkým sociálnym sieťam, ktoré boli kritizované za komerčné zneužívanie osobných údajov používateľov.

(tod/tasr)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok