Muž podozrivý z útoku na festivale v Solingene mal byť deportovaný už pre rokom, tvrdí Bild

Nemecká polícia v nedeľu oznámila, že sa jej sám prihlásil 26-ročný muž, ktorý tvrdí, že stál za piatkovým útokom nožom na festivale v meste Solingen. Podozrivý je sýrsky občan, ktorý v Nemecku požiadal o azyl, potvrdila polícia pre tlačovú agentúru The Associated Press.

Germany_Attack657538 Údajný páchateľ útoku nožom v Solingene je eskortovaný z vrtuľníka v nemeckom Karlsruhe v nedeľu 25. augusta 2024. Foto: TASR/AP

Agentúra DPA bez citovania konkrétnych zdrojov uviedla, že jeho žiadosť o azyl zamietli a že už vlani mal byť deportovaný. Čas na deportáciu do Bulharska však uplynul po šiestich mesiacoch, po ktorých „Spolkový úrad pre migráciu udelil teroristovi Islamského štátu (IS) ,doplnkovú ochranu´,“ informuje Bild a dodáva, že muž neskôr žil v utečeneckom centre v Solingene.

Podľa Dublinského dohovoru je za azylové konanie zodpovedná krajina EÚ, do ktorej žiadateľ o azyl prvýkrát vstúpil. V tomto prípade zrejme ide o Bulharsko. Nemecké úrady zrejme netušili o možných väzbách Sýrčana na Islamský štát (IS), ako radikála ho pred útokom neevidovali.

Pri útoku na festivale v meste Solingen zomreli traja ľudia a osem ďalších utrpelo zranenia. Polícia v Düsseldorfe uviedla, že muž „vyhlásil, že je zodpovedný za útok“. „Účasť tejto osoby na tomto trestnom čine sa v súčasnosti intenzívne vyšetruje,“ dodala polícia.

V sobotu sa k útoku prihlásila teroristická organizácia Islamský štát, ale neposkytla nijaké dôkazy. Extrémistická organizácia na svojej stránke uviedla, že útočník sa zameral na kresťanov a ako „vojak Islamského štátu“ vykonal útoky v piatok večer, „aby pomstil moslimov v Palestíne a všade inde“. Nemecká prokuratúra v nedeľu uviedla, že podozrivý zdieľa radikálnu ideológiu Islamského štátu a konal na základe takéhoto presvedčenia.

Obeťami piatkového útoku sa stali dvaja muži vo veku 67 a 56 rokov a jedna 56-ročná žena. „Festival diverzity“ v Solingene sa začal v piatok a mal trvať do nedele. Niekoľko pódií v centre mesta ponúkalo atrakcie, napríklad živú hudbu, kabaret a akrobaciu. Po piatkovom útoku však mesto zvyšok festivalu zrušilo.

(sita, dak)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok