Ukrajina od januára zastaví prevádzku ropovodu Družba, tvrdí poradca Zelenského

Mychajlo Podoľak sa v piatok vyjadril, že Ukrajina od 1. januára 2025 zastaví prevádzku ropovodu Družba, ktorý zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou.

Podoľak Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Foto: X

Po odstránení Barátságu bude Maďarsko môcť dovážať ropu cez jadranský ropovod prichádzajúci z Chorvátska. Ukrajina Mol o tomto kroku vopred neinformovala. Pre server hvg.hu to povedal v piatok poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, informuje spravodajca TASR v Budapešti. Podvečer však svoje tvrdenie opravil a povedal, že prevádzka ropovodu sa nezastaví.        

Podľa Podoľaka odstavením vedení a vylúčením ruských nosičov energie príde Moskva o svoj najlepší trh. „Európa bola spoľahlivý a dobrý trh, Rusi na ňom najviac zarábali. Všetci v Európe teraz pracujú na tom, aby Rusko nehralo na kontinente silnú rolu,“ dodal.       

V prípade ropovodu Družba Podoľak nepovedal, že by sa ním nemohla prepravovať ropa iného ako ruského pôvodu. Kým to nebude jasné, treba podľa servera jeho slová chápať tak, že ropovod bude úplne odstavený.

Ak sa tak stane, môže byť narušená bezpečnosť dodávok ropy v Maďarsku, keďže ropu je možné okrem ropovodu Družba dovážať iba prostredníctvom jadranského ropovodu z Chorvátska.

Tento krok prichádza v súvislosti so zastavením tranzitu ruského plynu: Zelenskyj predtým vyhlásil, že jeho krajina neobnoví zmluvu s Gazpromom, ktorá vyprší koncom roka a na základe ktorej Ukrajina prepravuje plyn do strednej Európy cez plynovod Bratstvo.

Predtým plyn do Maďarska prichádzal rovnakým plynovodom, ale Rusko už jeho väčšinu dodáva cez plynovod Turkish Stream z juhu, ktorý bol pred inváziou na Ukrajinu odklonený.

Server požiadal o vyjadrenie spoločnosť Mol, ktorá uviedla, že „nedostala žiadne informácie o tejto záležitosti. S ukrajinskou stranou máme naďalej existujúce a dobré obchodné vzťahy a dodávky pokračujú“.

Od chvíle, keď bolo navrhnuté, že vojna na Ukrajine by mala viesť k odstúpeniu od ruskej ropy, generálny riaditeľ spoločnosti Mol Zsolt Hernádi opakovane povedal, že by to bolo nielen komerčne škodlivé, ale aj nelogické, pretože by sa tým Maďarsko stalo „úplne zraniteľné“ voči Chorvátsku, čiže nahradili by sa dve závislosti jednou.

Spoločnosť Mol je presvedčená, že by Chorvátsko v takomto prípade neváhalo zneužiť svoju pozičnú výhodu a ešte viac zvýšiť jadranský tranzitný poplatok – maďarská štátna ropná spoločnosť tvrdí, že posledné zvýšenie bolo nespravodlivo vysoké, pripomína server.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v piatok odletel do ruského Petrohradu v súvislosti so zastavením prevádzky ropovodu Družba. Uviedol to v piatok server mfor.hu s odvolaním sa na status Szijjártóa na Facebooku.         

Szijjártó nedávno viackrát hovoril o tom, že dodávky ropy do Maďarska nie je možné zabezpečiť bez tranzitu ruskej ropy ropovodom Družba, píše mfor.hu. 

„Energetickú bezpečnosť Maďarska nemožno zaručiť bez ruského plynu. To nie je vecou ideológie, ale fyziky a matematiky. Dnes si takéto vyhlásenie v Európe vyžaduje určitú odvahu, ale Maďarsko je spokojné s energetickou spoluprácou s Ruskom, ktorá je jedným z kľúčov k energetickej bezpečnosti krajiny,“ napísal Szijjártó v piatok popoludní na facebooku po stretnutí s generálnym riaditeľom ruskej energetickej spoločnosti Gazprom Alexejom Millerom.       

Slovnaft nedostal oficiálne stanovisko od partnerov v súvislosti s odstavením ropovodu, informoval hovorca spoločnosti Anton Molnár. „Vyjadrenia poradcu ukrajinského prezidenta pána Podoľaka vnímame v tom kontexte, že najväčší problém na konci reťazca bude mať najmä Česká republika. Tá je totiž odkázaná na dovoz palív zo zahraničia a zvýšenie kapacity ropovodu TAL pre jej domáce rafinérie sa podľa dostupných vyjadrení očakáva až v polovici roka 2025,“ priblížil Molnár.        

Rafinéria v Litvínove je podľa neho v súčasnosti zásobovaná prevažne cez Družbu ropou od spoločnosti Rosnefť. Zastavenie dodávok ropy cez tento ropovod by preto mohlo viesť až k odstaveniu najväčšej rafinérie v Česku.

(tasr, mas)


Polemika okolo dôvodnosti stíhania čurillovcov sa presunula na oblasť odpočúvania po tom, ako zo strany ich obhajcu Petra Kubinu bola spochybnená legalita odposluchov jeho klientov. Advokát hovorí o nepoužiteľnosti tohto dôkazu a odkazuje na článok…
Prejsť na článok
Koncepcia čoraz väčších právnych zásahov do vnútroštátnych legislatív členských štátov Európskej únie bola predmetom Bratislavského právnického fóra 2024. Predstavitelia justície krajín V4 diskutovali o odborných témach a poukázali na negatívne vnímaný trend rozmachu práva EÚ…
Prejsť na článok
Veľká voda ohrozuje juh Slovenska. Zatopené sú lodenice v Komárne aj niektoré objekty v blízkosti Dunaja a Váhu. Obec Chľaba v okrese Nové Zámky je aj naďalej odrezaná od sveta. Pomoc jej poskytuje armáda.
Prejsť na článok