Vicepremiér: Ísť v rámci konsolidácie pod päť percent je vyššie číslo ako 1,5 miliardy

Sobotné dialógy sa okrem osláv SNP venovali aj povinnej vojenskej službe, dianiu na a po poslednej koaličnej rade či konsolidácii.

22. rokovanie Vlády SR v Bratislave Robert Kaliňák. Foto: Jakub Kotian/TASR

Úvod relácie s Matejom Baránkom bol venovaný oslavám SNP, ktoré obšírne zhrnul Robert Kaliňák, vicepremiér a minister obrany (Smer-SD). Pochválil organizátorov, ako aj STVR, ktorá podľa jeho slov vysielala program dokonca na troch programoch.

„Ide o to, čo SNP znamenalo pre Európu,“ začal minister s tým, že význam výročia potvrdila aj medzinárodná účasť na tomto podujatí. „Povstanie scelilo rôzne názorové skupiny,“ doplnil na margo prehliadky druhý hosť v štúdiu Viliam Karas, podpredseda KDH a exminister spravodlivosti (KDH), s dôvetkom, že nikto nemá právo si sprivatizovať takúto akciu.

Moderátor sa následne vrátil k pred pár dňami otvorenej téme povinnej vojenskej služby. „Nepôjdeme cestou povinnej vojenskej služby,“ potvrdil Kaliňák s tým, že si zvolili tento prístup. Motivovať ľudí chcú benefitmi a finančne. Spomenul napríklad ročný príspevok zhruba vo výške tritisíc eur.

Aj podľa Karasa sa zásadne zmenila bezpečnostná situácia v Európe a vo svete, čo si, samozrejme, vyžaduje opatrenia smerujúce k zvýšeniu obranyschopnosti. „Zaspali sme na vavrínoch,“ konštatoval exminister. Je podľa neho na to nevyhnutné reagovať, pričom úskalia povinnej vojenskej služby si uvedomuje.

KDH si však chce počkať, ako budú vyzerať konkrétne kontúry návrhu, aby sa mohli vyjadriť.

Karas situáciu v parlamente nevidí ružovo

Niekoľko mesiacov sa rieši aj spor o post predsedu Národnej rady SR, z ktorého odišiel novovymenovaný prezident Peter Pellegrini a súčasne bývalý šéf strany Hlas. V stredu viacero predstaviteľov súčasnej koalície avizovalo, že záležitosť sa má riešiť na koaličnej rade. Venovať sa však mali aj konsolidácii verejných financií.

Podľa medializovaných informácií však odtiaľ Andrej Danko odišiel nahnevaný, čo má naznačovať určitý vývoj okolo tohto postu. Kaliňák to však vzápätí poprel. „Nie, takto by som to neinterpretoval,“ vyhlásil šéf rezortu obrany v rámci diskusie. „Kedy spoznáme nového predsedu parlamentu?“ opýtal sa moderátor, na čo minister odpovedal, že by to zásadnejšie neprežíval. Chce si počkať na pevnú a funkčnú dohodu.

Situáciu okomentoval aj exminister spravodlivosti. To, že nemáme predsedu parlamentu, je podľa neho jednoducho škandál. „Je zrejmé, že to tam vrie,“ skonštatoval Karas. Predostrel, že SNS sa snaží získať čo najlepšiu pozíciu a KDH vníma napätie, ktoré sa v koalícii odohráva. Národná rada musí mať podľa neho svoju hlavu.

Zároveň dodal, že aj napriek tomu, že to podpredseda parlamentu Peter Žiga zvláda, faktom je, že druhá najvyššia ústavná funkcia nie je obsadená.

„Žiadam koalíciu, premiéra, ale aj prezidenta, ktorý má stále významné slovo v strane Hlas-SD, aby sa zachovali štátnicky a priniesli meno predsedu národnej rady. NR SR to potrebuje, pretože vidíme, že sa neotvárajú schôdze. NR SR – poslanci odmietajú, aby fungoval parlament a demokracia, a ľudí tlačia do ulíc a protestov,“ vyhlásil Karas s tým, že takto sa to nemá robiť.

Ak sa chcú vyhnúť protestom, tak sa podľa neho musí viesť vecná diskusia v parlamente. „Musíme si uvedomiť, že boj sa má zvádzať v parlamentnom kotli a nie na uliciach,“ skonštatoval.

Aktuálna situácia nie je podľa Kaliňáka koaličnou krízou

Podpredseda vláda a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) je však opačného názoru a aktuálna situácia sa podľa neho nedá nazvať koaličnou krízou. „Myslím si, že diskusia prebiehala celé leto a alternatívy sú na stole. Je dôležité, aby Slovenská národná strana (SNS) a Hlas-SD spolu ďalej diskutovali a dopilovali návrhy do konca,“ priblížil Kaliňák s tým, že nie vždy majú všetci rovnaké názory a upozornil, že koaliční partneri nie sú jedna strana.

Na to, do akej miery sa má do tohto sporu vložiť premiér, minister obrany reagoval, že Robert Fico musí riešiť omnoho dôležitejšie otázky. „Má pred sebou bolehlav z obrovského deficitu,“ dodal s tým, že najväčším problémom teda nie je to, či je zvolený predseda parlamentu. Kaliňák však vyslovil presvedčenie, že sa koalícia v septembri dohodne.

Komplikácie spojené s tým, že sa koalícia ešte stále nedohodla na jednej z najvyšších štátnických funkcií, otvorili otázku, či nie sú na mieste personálne úpravy v kabinete. „Ja by som nevidel dôvod na to, aby sme mali rekonštrukciu vlády,“ reagoval na moderátora Kaliňák. Nechcel však na margo témy ďalej špekulovať a podľa vlastných slov, ak by aj nejaké zmeny boli na stole, rekonštrukciou vlády by to nenazýval.

Naopak, jej potrebu jednoznačne odobril Karas, ktorý vymenoval viacero prešľapov v posledných mesiacoch. „Venujeme sa politikárčeniu, aj kroky ministerky Šimkovičovej vyhovujú premiérovi,“ doplnil. Okrem gréckej cesty spomenul aj problémy v zdravotníctve, či Šimkovičovej riedenie rezortu kultúry, ktoré podľa neho nezvláda.

Najpálčivejšie však vníma odistenú bombu v zdravotníctve. Preto žiada premiéra, aby to riešil. Na otázku moderátora ministrovi obrany, či je Smer spokojný s tým, ako funguje ministerka zdravotníctva, Kaliňák najprv priamo neodpovedal. Vytkol KDH, že sú stranou, ktorá zastavila rozvojové projekty štátu. Zarozprával sa aj o diaľniciach.

Neskôr však doplnil, že ministerka „bola pri finálnom odštartovaní nových nemocníc“ a zastal sa jej. „Každý sa musí v tom obrovskom poriadku zorientovať, myslím, že sa na zdravotníctve robí,“ reagoval Kaliňák.

Okrem toho však Slovákov trápia predovšetkým stále vysoké ceny potravín. Kamenický mal v stredu predstaviť konsolidačný balíček, čo potvrdil po rokovaní vlády minister vnútra Šutaj Eštok. Hovoril však už o vyššom čísle, než bolo doteraz prezentované. „Musíme ísť ešte do vyššej konsolidácie. Pripravených bude do 30 opatrení. Možnosti v rámci daní. Už teraz chcú prijať DPH v prípade potravín,“ reagoval Kaliňák. Skrachovanú ekonomiku podľa neho prebrali od progresívneho predsedu vlády pána Ódora.

Potvrdil, že sa vláda bude snažiť prijať adekvátne riešenie. „Kamenický má záujem, aby sme išli pod päť percent a to je vyššie číslo ako 1,5 miliardy,“ uzavrel vicepremiér.

(sita, pm)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok