Nemecko predlžuje správu nad lokálnou divíziou ruskej spoločnosti Rosnefť

Nemecko predĺži kontrolu nad lokálnymi aktívami ruskej spoločnosti Rosnefť o ďalších šesť mesiacov. Očakáva sa pritom predaj týchto aktív Kataru, uviedli dva zdroje agentúry Reuters.

Rosneft Nemecko. Foto: Twitter Rosneft Nemecko. Foto: Twitter

Budúcnosť nemeckých aktív Rosnefti sa musí vyriešiť po tom, čo ich po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 fakticky prevzal Berlín. Rosnefť vlastní v Nemecku podiel vo výške 54,17 percenta v rafinérii PCK Schwedt, má tiež podiely v rafinériách MiRo a Bayernoil.

Správcovstvo nemeckej divízie, ktoré zároveň ponecháva jej vlastníctvo v rukách Rosnefti, bolo už trikrát predĺžené, aby ochránilo dodávky do rafinérií a poskytlo ruskej spoločnosti čas na nájdenie kupca.

Podľa zdrojov platnosť doterajšej správy vyprší 10. septembra. Nemecké ministerstvo hospodárstva sa zatiaľ k informácii o predĺžení správcovstva nevyjadrilo.

Jeden zo zdrojov povedal, že cieľom predĺženia správy je umožniť Rosnefti rokovať o predaji svojich nemeckých aktív Kataru, ktorý má dlhú históriu investovania v Nemecku a je najväčším akcionárom vo výrobcovi elektriny RWE.

Nemecká vláda minulý týždeň potvrdila pravidelné výmeny informácií s Katarom o investičných príležitostiach bez toho, aby spresnila, či medzi bodmi, o ktorých sa hovorilo, bol aj potenciálny nákup aktív Rosnefti.

V rafinérii PCK Schwedt majú podiely aj spoločnosti Shell a Eni. V uplynulom decembri Shell oznámil predaj svojho podielu vo výške 37,5 percenta britskej Prax Group.

(tasr)


Prelomový rozsudok rodinného súdu v Londýne ukázal, aké dôležité je puto matky a jej dieťaťa, a rovnako právo na jeho vývin v rodine s matkou. Hoci dieťa adoptoval homosexuálny pár mužov a odmietal ho pustiť k biologickej matke, súd v podobných prípadoch stanovil jasné pravidlá v prvom rozsudku tohto druhu. Viac v článku.

prečítať viac

ECB vo štvrtok znížila úrokové sadzby. V tomto roku to nemusí byť poslednýkrát. Rozhodnutie Európskej centrálnej banky znížiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov bolo podľa prezidentky ECB Christine Lagardovej „jednomyseľné“.

prečítať viac

Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Dôležitý motor slovenského ekonomického rastu je vraj ohrozený. Peniaze z európskych fondov majú mamutí podiel na slovenských verejných investíciách.

prečítať viac

V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.

prečítať viac