Rezort práce zaplatí pomoc postihnutým deťom. Tá bola dosiaľ nefunkčná

Odľahčovacia služba sa doteraz využívala minimálne, zmeniť to má nové financovanie. Mimovládna organizácia Platforma pre rodiny detí so zdravotným znevýhodnením uviedla, že problémy týchto rodín budú naďalej pretrvávať.

Výjazdové rokovanie 41. schôdze vlády SR v Zákamennom Erik Tomáš. Foto: Daniel Stehlík/TSAR

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš uviedol, že k zmene financovania odľahčovacej služby viedli diskusie po tragickej samovražde matky so zdravotne postihnutou dcérou v marci roku 2024 v okrese Liptovský Mikuláš.

Cieľom odľahčovacej služby je umožniť rodičom alebo opatrovateľom dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím nevyhnutný odpočinok, návštevu lekára alebo vybavovanie administratívy na úradoch.

„(Rezort práce) prispeje rodičom alebo opatrovateľom zdravotne znevýhodnených detí na úhradu odľahčovacej služby v priemernej výške ekonomicky oprávnených prostriedkov,“ povedal minister Tomáš. Ďalej priblížil, že štát bude hradiť väčšiu časť nákladov na odľahčovaciu službu. 

Doterajšia pomoc bola neefektívna

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spustilo v pondelok nový systém financovania odľahčovacej služby. Pilotná fáza projektu potrvá do 31. decembra 2024 a bude sa financovať zo štátneho rozpočtu vo výške 279-tisíc eur. Od budúceho roka má projekt pokračovať, prostriedky naň majú ísť z fondov EÚ. 

Doterajšia odľahčovacia služba nebola efektívna. Z 8 300 opatrovateľov, ktorí sú certifikovaní na jej vykonávanie, ju ľudia využili iba 150-krát. 

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská povedala, že z jej skúseností rodičia nemali zdroje na zaplatenie tejto starostlivosti.

Rodičia a opatrovatelia zdravotne znevýhodnených detí vo veku od šesť do 18 rokov môžu využiť odľahčovaciu službu buď u verejného, alebo neverejného poskytovateľa sociálnych služieb, ktorý je zapísaný do registra takýchto služieb.

Podrobnosti o používaní odľahčovacej služby zverejní rezort na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Erik Tomáš zdôraznil, že tieto opatrenia pre rodiny zdravotne znevýhodnených detí sú dočasné, od roku 2026 sa zahrnú do reformy financovania sociálnych služieb. 

Pripravuje ju pracovná skupina legislatívcov, kam pozýva minister Tomáš aj odborníkov z opozície. „Pozývacie listy pošlem zástupcom parlamentných strán, ktorí sú v sociálnom výbore,“ poznamenal. 

Pomoc pre rodiny je nedostatočná

Štatutárka Platformy pre rodiny detí so zdravotným znevýhodnením Monika Fričová pre Štandard uviedla, že zmenu vníma pozitívne, bude však záležať na tom, ako sa pretaví do praxe.

Dôležité je, v akej presnej sume bude ministerstvo práce hradiť rodičom odľahčovaciu službu, či bude dostatočná kapacita možných opatrovateľov a ambulantných domov sociálnych služieb. 

Fričová však celkovú pomoc od štátu hodnotí ako nedostatočnú. Za najväčšie problémy považuje nedostatok podporných služieb na vývin dieťaťa a podporu rodičov, ktorí sa oňho starajú.

Takisto zdravotnícke zariadenia, ktoré asistujú rodičom, vlastní väčšinou súkromná sféra, ktorá musí poskytovať komerčné ceny.

„Služby v takomto zariadení stoja rodinu priemerne 4 200 eur ročne, za niektoré pobyty pri konkrétnych diagnózach môže zaplatiť rodina dieťaťa s zdravotným znevýhodnením aj 3-tisíc eur týždenne,“ uviedla Fričová.

Za ďalší výrazný problém štatutárka platformy považuje, že rodičia nevedia deti so zdravotným znevýhodnením dostať do škôl a škôlok alebo sa tam dostanú iba na nedostatočný čas, napríklad na dve hodiny týždenne.

Pomoc zo strany štátu nehodnotí ako dostatočnú, nejde však iba o agendu rezortu práce. Vo výraznejšej miere by mali pomôcť aj ministerstvá školstva a zdravotníctva, povedala Fričová.

(tasr, lh)