Európska únia, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty vo štvrtok zrejme podpíšu prvú právne záväznú medzinárodnú zmluvu o využívaní umelej inteligencie. Informoval o tom denník Financial Times.
Dohovor Rady Európy o umelej inteligencii táto organizácia pripravovala viac ako dva roky v spolupráci s viac ako 50 krajinami vrátane Kanady, Izraela, Japonska a Austrálie.
USA sa zaviazali zabezpečiť, aby technológie umelej inteligencie podporovali dodržiavanie ľudských práv a demokratických hodnôt. Washington videl kľúčovú pridanú hodnotu Rady Európy v tejto oblasti, povedal novinám vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy.
Britský minister pre technológie Peter Kyle uviedol, že ide o prvú takúto dohodu na celosvetovej úrovni a spája veľmi rôznorodé krajiny.
Rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii sa zaoberá ľudskými právami, demokraciou a právnym štátom. Vypracoval ho Výbor pre umelú inteligenciu (CAI), ktorý dokončil návrh dohovoru v marci. Následne bol 17. mája prijatý Výborom ministrov Rady Európy a 5. septembra ho môžu štáty oficiálne podpísať vo Vilniuse.
Dohovor o umelej inteligencii, na ktorom sa pracovalo niekoľko rokov a ktorý bol prijatý po diskusiách medzi 57 krajinami, sa zaoberá rizikami, ktoré môže umelá inteligencia predstavovať, a zároveň podporuje zodpovedné inovácie.
Prvá právne záväzná medzinárodná zmluva o umelej inteligencii bude otvorená na podpis krajinám, ktoré o nej rokovali, vrátane členov Európskej únie, Spojených štátov a Veľkej Británie.
(tasr, reuters)