Poľsko obnovuje právny štát. Sudcovia vytvárajúci nedemokratický poriadok ponesú zodpovednosť

Návrhy zákonov zamerané na vyriešenie najvýznamnejších problémov pri obnove právneho štátu predstavil minister spravodlivosti Adam Bodnar. Informoval o tom po stretnutí so zástupcami súdnictva s premiérom Donaldom Tuskom.

415706994_352076734238748_8050333805379076100_n Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar. Foto: Facebook

Ako pripomína agentúra PAP, pred zmenou zavedenou stranou Právo a solidarita (PiS) väčšinu členov Národnej súdnej rady (KRS) volili sudcovia. V roku 2018 však PiS zmenila pravidlá a 15 z nich vyberali politici. Vtedajšia opozícia, Európska únia a rôzne zahraničné organizácie obvinili PiS zo spolitizovania KRS a narušenia nezávislosti súdnictva.

Podľa Bodnarovho návrhu budú sudcovia vymenovaní po roku 2018 rozdelení do troch kategórií. V skupine, ktorá bude znášať najzávažnejšie dôsledky, bude približne 500 osôb, ktoré boli po roku 2018 vymenované za sudcov.

„Títo sudcovia sa možno vedome, možno nevedome zapájali do vytvárania nedemokratického poriadku v Poľsku. Nielen preto, že prijali povýšenie, ale preto, lebo neskôr v súdnictve prevzali rôzne funkcie. Stávali sa predsedami súdov, ombudsmanmi, vedúcimi odborov a sedeli na najvyššom súde,“ dodal minister.

Tri mesiace po nadobudnutí účinnosti zákona sa tieto osoby vrátia na svoje pôvodné miesta a ponesú disciplinárnu zodpovednosť. Možné porušenie sudcovskej etiky týmito sudcami posúdi osobitný orgán.

Premiér Tusk očakáva, že zákon upravujúci štatút tzv. neosudcov vstúpi do platnosti v auguste 2025 po tom, ako prezidentovi Andrzejovi Dudovi uplynie druhé, posledné funkčné obdobie.

Keďže členov KRS nemožno odvolať, súčasná vláda sa snažila orgán zreformovať, avšak na odpor sa postavil Duda, spojenec PiS, ktorý by zmenu zákona musel najskôr podpísať.

Otázka právneho štátu dlhé roky vyvolávala napätie vo vzťahoch medzi Varšavou a Bruselom, a to najmä za vlády PiS. V roku 2017 EÚ aktivovala článok 7, ktorý sa týka porušenia zásad právneho štátu. PiS po sebe nechala svojich politických nominantov v mnohých najvyšších súdnych orgánoch krajiny.

(tasr)


ECB vo štvrtok znížila úrokové sadzby. V tomto roku to nemusí byť poslednýkrát. Rozhodnutie Európskej centrálnej banky znížiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov bolo podľa prezidentky ECB Christine Lagardovej „jednomyseľné“.

prečítať viac

Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Dôležitý motor slovenského ekonomického rastu je vraj ohrozený. Peniaze z európskych fondov majú mamutí podiel na slovenských verejných investíciách.

prečítať viac

V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.

prečítať viac