Svetový poriadok je ohrozený, varujú šéfovia americkej CIA a britskej MI6

Riaditelia tajných služieb tvrdia, že v súčasnosti sa ich úrady snažia narušiť sabotážnu kampaň Ruska v Európe.

US_Israel691227 Riaditeľ CIA William Burns. Foto: TASR/AP.

Vo vôbec prvom spoločnom článku zverejnenom v denníku Financial Times napísal riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns a šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore, že ich krajiny spoločne stoja proti „asertívnemu Rusku a agresívnej vojne (ruského prezidenta Vladimira) Putina na Ukrajine“.

Medzinárodný svetový poriadok je podľa nich ohrozený spôsobom nevídaným od čias studenej vojny.

Predvídali sme, že vojna na Ukrajine sa blíži a boli sme schopní varovať medzinárodné spoločenstvo, aby sme sa všetci mohli spojiť na obranu Ruskom napadnutej krajiny, uviedli riaditelia tajných služieb.

„Putinovi sa nepodarí zničiť suverenitu a nezávislosť Ukrajiny. Konanie Ruska je hrubým porušením Charty OSN a globálnych noriem,“ zdôraznili. Konflikt na Ukrajine podľa nich ukázal, že technológia nasadená spolu mimoriadnou odvahou a tradičnými zbraňami môže zmeniť priebeh vojny.

Riaditelia tajných služieb tvrdia, že v súčasnosti sa ich úrady spoločne snažia „narušiť bezohľadnú sabotážnu kampaň“ Ruska v Európe a prekaziť jeho „cynické využívanie technológií na šírenie lží a dezinformácií s cieľom vraziť medzi nás kliny“.

Pre CIA a MI6 je vzostup Číny hlavnou spravodajskou a geopolitickou výzvou 21. storočia, napísali Burns a Moore s tým, že pre tento účel zmenili aj organizáciu ich služieb. Prioritou ich partnerstva zostáva boj proti terorizmu a opätovnej hrozbe zo strany organizácie Islamský štát. Zameriavajú sa aj na zníženie eskalácie vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.

„Niet pochýb o tom, že medzinárodný svetový poriadok – vyvážený systém, ktorý viedol k relatívnemu mieru a stabilite a priniesol rastúcu životnú úroveň, príležitosti a prosperitu – je ohrozený spôsobom, aký sme nezažili od studenej vojny. Úspešný boj proti tomuto riziku je však základom nášho osobitného vzťahu,“ uviedli na záver spoločného článku.

(tasr)


Prelomový rozsudok rodinného súdu v Londýne ukázal, aké dôležité je puto matky a jej dieťaťa, a rovnako právo na jeho vývin v rodine s matkou. Hoci dieťa adoptoval homosexuálny pár mužov a odmietal ho pustiť k biologickej matke, súd v podobných prípadoch stanovil jasné pravidlá v prvom rozsudku tohto druhu. Viac v článku.

prečítať viac

ECB vo štvrtok znížila úrokové sadzby. V tomto roku to nemusí byť poslednýkrát. Rozhodnutie Európskej centrálnej banky znížiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov bolo podľa prezidentky ECB Christine Lagardovej „jednomyseľné“.

prečítať viac

Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Dôležitý motor slovenského ekonomického rastu je vraj ohrozený. Peniaze z európskych fondov majú mamutí podiel na slovenských verejných investíciách.

prečítať viac

V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.

prečítať viac