Severná Kórea zverejnením fotografií ukázala zariadenia na obohacovanie uránu

Na fotografiách je vidieť ako si vodca Kim Čong-un tieto zariadenia prezerá. Súčasne vyzval na výstavbu ďalších centrifúg, ktoré posilnia jadrový arzenál krajiny.

Kim Čong-un. Foto: TASR/AP Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

Krajina, ktorá uskutočnila svoj prvý jadrový test v roku 2006 a na ktorú sa vzťahujú sankcie OSN za zakázané zbrojné programy, nikdy nezverejnila podrobnosti o svojom zariadení na obohacovanie uránu, ktorý je potrebný na výrobu jadrových hlavíc.

Kim si prezrel Ústav jadrových zbraní a základňu na výrobu jadrových materiálov na výrobu zbraní, informovala Kórejská ústredná tlačová agentúra bez uvedenia miesta zariadenia alebo dátumu návštevy.

Kim „zdôraznil potrebu ďalšieho zvyšovania počtu centrifúg s cieľom exponenciálne zvýšiť počet jadrových zbraní na sebaobranu,“ informovali štátne médiá, ktoré tiež zverejnili zábery Kima, ako kontroluje rady centrifúg.

Severná Kórea má zakázané jadrové zbrojné programy na základe sankcií OSN, ale krajina tieto obmedzenia dlhodobo nedodržiava, čiastočne aj vďaka podpore svojich spojencov Ruska a Číny.

Mnohí analytici sú presvedčení, že Pchjongjang delia od získania jadrových rakiet dlhého doletu, ktoré dokážu zasiahnuť pevninskú časť USA, len posledné technologické bariéry.

(tasr)


Trestné oznámenie podané Inštitútom ľudských práv na Zuzanu Ťapákovu pre cenzúru bude odmietnuté. Iba veľmi zriedka možno takto pevne prejudikovať postup polície, no v tomto prípade mimovládna organizácia ukazuje absurdnú neznalosť práva. Viac v článku.
Prejsť na článok
Rozsiahla korupčná trestná činnosť a množstvo obvinení by pre páchateľa malo prirodzene znamenať dlhoročné väzenie. V prípade Františka Imreczeho prokurátorovi stačilo uloženie peňažného trestu a zrušenie siedmich obvinení výmenou za jeho svedectvá. Viac v článku.
Prejsť na článok