Do augusta 2024 sa k iniciatíve prezidenta Petra Pavla pripojilo vyše desať krajín, ktoré prispeli rôznymi sumami na nákup munície pre Ukrajinu v tretích štátoch. Jediným štátom, ktorý nenaplnil svoj prísľub, bolo Poľsko.
Ak sa nestane niečo úplne neočakávané, Česká republika v rámci svojej muničnej iniciatívy dodá Ukrajine v septembri približne 100-tisíc delostreleckých granátov. Tým sa českí politici priblížia k splneniu svojho sľubu dodať Ukrajine do konca roka najmenej pol milióna kusov delostreleckej munície rôzneho kalibru, najmä 155 milimetrového, ktoré západní spojenci nakúpili zo zdrojov mimo Európskej únie.
Gazeta Wyborcza pripomína, že česká iniciatíva vznikla v čase neistoty, či budú EÚ a Spojené štáty schopné dodávať muníciu Kyjevu.
Odborníci z českého ministerstva obrany spolu so zástupcami približne piatich preverených českých spoločností vtedy zhromažďovali informácie o tom, kde vo svete by sa mohli nachádzať zásoby munície alebo voľné kapacity.
Do augusta tohto roku sa do kampane zapojilo približne osemnásť krajín (niektoré verejne, iné nie), ktoré prispeli rôznymi sumami. Najviac a najskôr prispelo Nemecko. Jediní, ktorí zatiaľ len verejne prisľúbili peniaze, ale neposlali ich a nie sú v procese uzatvárania dohody, sú Poliaci, ako v lete v rozhovore pre Visegrad Insight potvrdil minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.
Myšlienku českej iniciatívy tiež podporili Dánsko a Holandsko. Zatiaľ čo české firmy mali zásoby a kontakty u zahraničných výrobcov, Dánsko a Holandsko mali „politickú vôľu a peniaze“, píše Wyborcza.
Česká agentúra AMOS, ktorá spadá pod rezort obrany, v tom čase zostavila zoznam kapacít, z ktorého si podporujúce štáty môžu vybrať, čo chcú financovať. Buď poslali peniaze českej vláde, ktorá tovar kúpila a dopravila na Ukrajinu, alebo ich iné štáty priamo kúpili a Praha sa len postarala o dopravu.
(sab)