Koniec železného veku

Keď sa povie „komodita“, laikovi väčšinou príde na um ropa, zlato, meď či snáď lítium. Kedy ste naposledy čítali novinový titulok o železnej rude? A predsa. Žiadna komodita nezaznamenala v 21. storočí taký boom ako železná ruda.

výrobná hala vysoká pec tavba taviei špeciálny ochranné odevy horúeavy hutnícki robotníci oceliari železiari hutníci Odpich surového železa v prevádzke Vysoké pece v U. S. Steel Košice Foto: František Iván/TASR

Od druhej svetovej vojny sa železná ruda predávala po pár dolárov za tonu a cenu pre celý trh určilo pár veľkých ročných kontraktov medzi veľkými ťažiarmi a oceliarmi. Napríklad od januára 1980 do decembra 1981 stála tona rudy rovnako – 12,15 dolára.

Ešte koncom roku 2004 to bolo 16,4 dolára. No potom sa začali diať veci. Cena rudy vystrelila hore a začiatkom roku 2011 stála tona už 187 dolárov, teda 11-násobok toho, čo pred šiestimi rokmi. Po veľkej korekcii opäť vystrelila na nový vrchol 216 dolárov v lete 2021.

Globálna cena za tonu železnej rudy. Zdroj: MMF/FRED
Globálna cena za tonu železnej rudy. Zdroj: MMF/FRED

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.