Samosprávne orgány by mali spísať zoznam škôd, ktoré spôsobili záplavy. Vláda s nimi bude spolupracovať pri ich odstraňovaní. Kabinet poskytne aj príslušné eurofondy, „tak ako pri zemetrasení “.
Tlačovej konferencie sa okrem premiéra Roberta Fica (Smer), ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) zúčastnili aj predstavitelia samosprávy, predsedovia Bratislavského a Trnavského kraja Juraj Droba a Jozef Viskupič, a tiež primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo.
„Som rád, že nedošlo k žiadnym obetiam ani k vážnym škodám, a s tými, ku ktorým došlo, sa vieme vyrovnať,“ ubezpečil premiér Robert Fico (Smer) s tým, že koordinácia príslušných orgánov funguje dobre.
„Rád by som vyzval predstaviteľov z opačného brehu, aby nezneužívali túto situáciu na politické účely,“ vyzval opozíciu.
Z dotačnej schémy Obnov dom plánuje vláda uvoľniť 22 miliónov eur na domy, ktoré boli poškodené.
„Nevieme zabezpečiť, aby v každej jednej pivnici bolo sucho… vedeli sme však v dostatočnom predstihu vyhlásiť tretí stav povodňovej aktivity,“ povedal vicepremiér Taraba. Dodal, že pri zabezpečovaní rieky Moravy zasiahli asi 50 metrov do územia ČR, za čo sa ospravedlnil.
Taraba tiež spresnil, že turbíny Vodného diela Gabčíkovo museli v priebehu dňa vypnúť z dôvodu čistenia od náplavového dreva.
Šutaj Eštok priblížil, že všetky bezpečnostné zložky stále zasahujú. „Kulmináciu očakávame zajtra (v utorok), a sme pripravení,“ dodal.
„Keď ide o ochranu majetku, a hlavne životov, tak vieme fantasticky spolupracovať,“ pripomenul primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že oceňuje prístup vlády k riešeniu situácie na Devínskej ceste a pod hradným vrchom.
Na otázku, či SR prijme pomoc, ktorú nám ponúkla Ukrajina, Šutaj Eštok odpovedal, že je vďačný, „ale zatiaľ túto situáciu zvládame sami“.
(sab)