Agentúra Reuters uverejnila reportáž o "najhorších povodniach za viac ako dve desaťročia" v Európe.
Zaplavenie stále hrozí poľskému mestu Nisa a situáciu pozorne sledujú aj pri Brnenskej priehrade.
V českom meste Litovel, ktoré v pondelok zo 70 percent zaplavila voda hlboká jeden meter, obyvatelia opisovali svoj strach. „Utekala som preč, pretože voda veľmi rýchlo stúpala v blízkosti domu,“ povedala pre agentúru 39-ročná Renata Gáborová.
V Ostrave pretrhnutá hrádza na rieke Odra pri jej sútoku s riekou Opava spôsobila zaplavenie priemyselnej oblasti mesta vrátane chemického závodu a miestnej koksovne.
Agentúra upozorňuje, že zatiaľ čo v niektorých oblastiach voda ustupovala, v iných, vrátane poľského mesta Vroclav s približne 600-tisíc obyvateľmi, sa v pondelok posilňovala obrana pred záplavami, ktoré k nim smerovali.
„Je to mesto ako v apokalypse… Je to mesto duchov,“ povedal pre agentúru šestnásťročný Szymon Krzysztan, ktorý stál na námestí poľského mesta Ladek.
„Armagedon… Doslova to všetko vytrhalo, pretože nemáme ani jeden most. V Ladeku zmizli všetky mosty. Sme prakticky odrezaní od sveta,“ povedal zas 70-ročný Jerzy Adamczyk.
Vláda v Poľsku vyhlásila v postihnutých oblastiach stav prírodnej katastrofy a uviedla, že na pomoc obetiam vyčlenila jednu miliardu zlotých (230 miliónov eur). Premiér Donald Tusk uviedol, že je v kontakte s predstaviteľmi ostatných postihnutých krajín a že požiadajú Európsku úniu o finančnú pomoc.
Poľská polícia uviedla, že v dôsledku povodní v Poľsku zahynuli štyria ľudia. V Českej republike zomreli traja. V Rumunsku zabili záplavy sedem ľudí. V nedeľu zahynul rakúsky hasič a v spolkovej krajine Dolné Rakúsko našli dvoch mužov vo veku 70 a 80 rokov utopených v ich domoch, uviedol v pondelok hovorca polície.
(dak)