Kraje chcú zlepšiť podmienky stredných škôl, ministerstvu predložili 67 projektov

Svoje projekty predložilo všetkých osem samospráv, informoval o tom minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) počas utorkovej tlačovej konferencie. Tieto koncepčné zámery sú podľa jeho slov najdôležitejšou časťou pripravovanej zmeny v strednom školstve.

drucker Na snímke minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas). FOTO TASR/Dano Veselský

„Bez projektov by všetky zámery zostali iba na papieri,“ doplnil šéf rezortu.  

Cieľom ministerstva v rámci revízie siete stredných škôl je spájať jednotlivé školy do spoločných celkov, aby mali spoločné manažmenty, aby ich bolo možné posilniť prostredníctvom supervízorov, aby sa jednotlivé vzdelávacie zariadenia dokázali zjednocovať v plánoch vzdelávania či zdieľať spoločných odborných zamestnancov. To umožní nadväzovať partnerstvá s firmami a vysokými školami, zdôraznil šéf rezortu ešte počas júnovej tlačovej konferencie, kde jasne vyjadril, že spájanie stredných škôl neznamená ich zatváranie.

Minister na vtedajšej tlačovej konferencie taktiež upozornil na tri termíny, ktoré by mali podľa jeho slov tému optimalizácie pohnúť smerom k realizácii. Revízia sa mala dotknúť mesiaca august a aj blížiacich sa mesiacov v roku 2025 marec a september.

Do konca augusta tohto roka mali zriaďovatelia ministerstvu školstva predložiť svoje projekty, čo sa podarilo.

Na júnovú výzvu ministerstva školstva zareagovalo všetkých osem samosprávnych krajov. Spolu predložili 67 optimalizačných projektov, osem opatrení, ktoré boli zrealizované už k 1. septembru tohto roka, a ďalších 14 potenciálnych optimalizačných riešení.

„Výsledkom je spolu 89 optimalizačných zmien. Tie sa najviac dotknú Košického, Prešovského, Banskobystrického alebo Žilinského samosprávneho kraja,“ uviedlo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

Do 1. septembra tohto roka sa už podľa ministerstva podarilo zrealizovať projektové zámery v Bratislavskom kraji v podobe zrušenia Strednej odbornej školy (SOŠ) podnikania, SOŠ hotelových služieb a obchodu a SOŠ elektrotechnickej. Prešovský kraj zaviedol podľa rezortu svoj nultý optimalizačný projekt v Starej Ľubovni v podobe prvého stredoškolského kampusu. Žilinský samosprávny kraj uskutočnil tri optimalizačné zmeny a Trnavský samosprávny kraj zriadil napríklad spojenú školu v Šamoríne. „Ďalších 67 predložených projektových zámerov by sa mohlo uskutočniť k 1. septembru 2025,“ poznamenal ďalej rezort.

„Zmeny sa týkajú aj lepšej ochrany zamestnancov a zabezpečenia ich plynulého prechodu pod nový subjekt,“ podotkol rezort. Plánuje takisto podľa neho zvýšiť podporu pre školy pri zavádzaní pozícií supervízorov a budovaní stredného manažmentu a pomôže pri implementácii podporných opatrení a starostlivosti o duševné zdravie žiakov aj zamestnancov.

V októbri odborníci posúdia predložené projekty a vypracujú odporúčania, ktoré prerokujú s príslušnými zriaďovateľmi. Spätnú väzbu poskytne Aliancia sektorových rád, Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, ale poskytnú ju aj zamestnávatelia, dotknuté ministerstvá a Úrad splnomocnenca pre rómske komunity.

V marci 2025 zriaďovatelia predložia konečné žiadosti o zmenu v sieti, aby mohla optimalizácia platiť od školského roka 2025/2026.

(let, tasr)