Filozof Petkanič: Človeka dnes nič nedokáže skutočne nadchnúť

Štandard prináša pokračovanie rozhovoru s kierkegaardológom Milanom Petkaničom. V druhej časti sme sa sústredili na chorobné porovnávanie s druhými, rozpad hodnôt, negatíva konzumnej spoločnosti a výhody, ktoré môže priniesť štúdium filozofie.

docent Petkanic (1) Filozof Petkanič: Spoločnosť hľadá bezprostredné uspokojenie, chýbajú nám ľudskosť a city. Foto: Natália Bielčiková

V prvej časti rozhovoru sme sa rozprávali aj o závisti a žiarlivosti, ktoré sa začínajú porovnávaním s druhými. Kierkegaardov postreh, opisujúci negatívne dôsledky porovnávania sa s inými, mi pripomína Musilov výrok: „V živote potrebujeme len presvedčenie, že náš obchod je na tom lepšie než susedov.“ Keby sme sa nemali s kým porovnávať, bol by náš život autentickejší?

Určite áno. Porovnávanie je podľa Kierkegaarda príčinou neautentickosti, masovej mentality a morálneho úpadku. A porovnávanie má zase počiatok v tom, že nám chýba vášeň pre niečo, čo nás presahuje, a teda nám chýba i hlbšie zakotvenie nášho života. A tak máme sklon obzerať sa po druhých a napodobňovať ich.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Po kliknutí na tlačidlo Registrovať sa Vám bude na uvedenú e-mailovú adresu doručená správa s odkazom pre dokončenie procesu registrácie. Kliknutím na odkaz v zaslanej správe vyjadríte súhlas so Všeobecnými obchodnými podmienkami Prémiového Obsahu a potvrdíte, oboznámenie sa s Podmienkami k ochrane súkromia.