Google vyhral odvolanie proti pokute EÚ vo výške 1,49 miliardy eur

Európska komisia (EK) ešte v marci 2019 uložila spoločnosti Google pokutu vo výške takmer 1,5 miliardy eur v súvislosti so službou AdSense for Search (AFS), no Všeobecný súd EÚ rozhodol inak.

Google Wiz Offer Google. Ilustračné foto: TASR/AP

Google od roku 2003 prevádzkuje reklamnú platformu s názvom AdSense a vyvinula rôzne služby vrátane sprostredkovania reklamy online s názvom AdSense for Search (AFS). AFS umožnilo vlastníkom webových stránok obsahujúcich integrované vyhľadávacie nástroje zobrazovať reklamy spojené s online dopytmi. Vydavatelia tak mohli získať časť príjmov generovaných zobrazovaním týchto reklám.

Na používanie AFS by vydavatelia, ktorí dosahujú dostatočný obrat, mohli okrem iného vyrokovať so spoločnosťou Google Zmluvu o poskytovaní služieb Google (GSA). Vyhľadávacie zariadenia Google však obsahovali klauzuly obmedzujúce alebo zakazujúce zobrazovanie reklám zo služieb, ktoré konkurujú AFS.

V roku 2010 preto prvý nemecký podnik podal sťažnosť na nemecký Spolkový kartelový úrad, ktorá bola presmerovaná na Európsku komisiu. V rokoch 2011 až 2017 podali sťažnosti na Google kvôli tejto službe ďalšie podniky, vrátane spoločností Microsoft, Expedia či Deutsche Telekom.

EK v roku 2016 spustila právne konanie v prípade troch doložiek v GSA, pretože by mohli vylúčiť služby konkurujúce AFS. V septembri 2016 uvedené klauzuly spoločnosť Google odstránila alebo upravila. V marci 2019 EK zistila, že spoločnosť Google sa dopustila troch samostatných porušení, ktoré predstavujú spolu jediné a nepretržité porušenie od januára 2006 do septembra 2016 a uložila jej pokutu 1,494 miliardy eur, pričom pokutu približne 130 miliónov eur mala Google zaplatiť spoločne a nerozdielne so svojou materskou spoločnosťou Alphabet.

Všeobecný súd EÚ, ako prvostupňová súdna inštancia, v stredu dospel k záveru, že EK sa v roku 2016 dopustila nesprávneho posúdenia dĺžky trvania sporných doložiek, ako aj trhu, na ktorý sa vzťahujú. Podľa Všeobecného súdu EK nepreukázala, že tri problémové doložky predstavovali zneužitie dominantného postavenia a spolu predstavovali „jediné a nepretržité porušenie“ článku 102 Zmluvy fungovaní EÚ. Takisto nepreukázala, že sporné doložky odrádzali od inovácií, a že pomohli spoločnosti Google posilniť si dominantné postavenie na vnútroštátnych trhoch online reklamy a že poškodili spotrebiteľov.

Súd preto zrušil rozhodnutie eurokomisie pokutovať Google kvôli službe AdSense v celom rozsahu.

(tasr)


V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.

prečítať viac

Prelomový rozsudok rodinného súdu v Londýne ukázal, aké dôležité je puto matky a jej dieťaťa, a rovnako právo na jeho vývin v rodine s matkou. Hoci dieťa adoptoval homosexuálny pár mužov a odmietal ho pustiť k biologickej matke, súd v podobných prípadoch stanovil jasné pravidlá v prvom rozsudku tohto druhu. Viac v článku.

prečítať viac