Žiadosť predložila Európskej komisii (EK) nová holandská vláda na čele so Stranou slobody (PVV) Geerta Wildersa v stredu, ide o bezprecedentný krok zo strany zakladajúceho členského štátu.
Holandský kráľ Viliam Alexander už v utorok predstavil na spoločnom zasadnutí oboch komôr parlamentu program vlády premiéra Dicka Schoofa. Tá už predtým tvrdila, že chce vytvoriť „najprísnejší azylový režim v histórii“.
Plán holandskej vlády ohľadom opt-outu (trvalú výnimku) však nemá podľa Euronews veľkú šancu na úspech, pretože by si vyžadoval opätovné prepracovanie veľmi citlivých právnych predpisov EÚ a mohol by otvoriť bránu pre podobné požiadavky od ostatných členských krajín.
Je zároveň nepravdepodobné, že by ostatné štáty boli ochotné vyhovieť želaniu Haagu. Vylúčenie Holandska z migračného systému Únie by nevyhnutne spôsobilo vlnu žiadateľov o azyl smerom k susedným krajinám, čo by mohlo znamenať krízu na hraniciach.
Komisia už predošlý piatok v očakávaní vládneho programu jasne uviedla, že všetky členské štáty sú viazané existujúcimi pravidlami a že o akejkoľvek výnimke z ich dodržiavania by sa malo rokovať pred ich schválením, nie po ňom. V máji pritom Holandsko hlasovalo za všetky právne predpisy, ktoré tvoria nový migračný pakt EÚ.
Štvorkoalícia chce podľa vládneho programu tiež sprísniť pravidlá zlučovania rodín žiadateľov o azyl. PVV nečakane vyhrala voľby, ktoré sa konali vlani v novembri. Po náročných rokovaniach sa Wilders dohodol na koalícii s pravicovo-liberálnou Ľudovou stranou slobody a demokracie (VVD) expremiéra Marka Rutteho, konzervatívnou Novou spoločenskou zmluvou (NSC) a Roľnícko-občianskym hnutím (BBB). Aby umožnil jej vznik, Wilders oznámil, že sa nebude uchádzať o funkciu premiéra.
(tasr)