Cieľom bolo vyjadriť podporu ľuďom v štrajkovej pohotovosti a odmietnuť kroky vedenia Ministerstva kultúry SR. Protestné hlasy zazneli z Bratislavy, Košíc, Nitry, Žiliny či Banskej Bystrice.
Protesty nadviazali na prebiehajúce hnutie – Kultúrny štrajk a akciu v uliciach organizovala občianska platforma s názvom Otvorená kultúra.
Tisícky pracujúcich v kultúre a kreatívnom priemysle vyhlásili 5. septembra štrajkovú pohotovosť. Nateraz sa do nej zapojilo viac ako 3500 ľudí.
Na tlačovej besede zástupcov výboru Kultúrneho štrajku vystúpil v stredu Marcel Čas, ktorý bol riaditeľom Inštitútu kultúrnej politiky (IKP) na ministerstve kultúry, ktorý ministerka Martina Šimkovičová (nom. SNS) v auguste zrušila.
Čas uviedol, že ministerka plánuje rozsiahlu reorganizáciu príspevkových organizácií rezortu, ktorá by sa dotkla desiatok inštitúcií, vrátane tých najväčších ako Slovenská národná galéria (SNG) a Slovenské národné múzeum (SNM). Spájanie inštitúcií by sa malo dotknúť viac ako dvoch tisíc zamestnancov, ktorí by nemali garantované pracovné miesta, povedal Čas.
Rezort kultúry sa voči tvrdeniam Časa ohradil. Možná reorganizácia je iba predmetom odborných analýz a podľa ministerstva nie je isté, či nastane. Ministerstvo vyhlásilo, že do svojho prepustenia bývalý riaditeľ IKP plnil zverenú agendu bez výhrad a servilne.
“Chceme upozorniť na skutočnosť, že ako pán Čas tak aj každý štátny zamestnanec je počas svojho pôsobenia v štátnej službe viazaný mlčanlivosťou,” uviedla v stanovisku hovorkyňa rezortu kultúry Petra Bačinská. Zároveň dodala, že konanie bývalého riaditeľa môže byť protizákonné.
Štrajkový výbor vznikol po odvolaní riaditeľov Slovenského národného divadla a Slovenskej národnej galérie. Výbor od vládnej koalície žiada kompetentné riadenie rezortu kultúry, zvrátenie viacerých novoprijatých zákonov – napríklad zákon o Fonde na podporu umienia alebo zákon o telerozhlase a zvýšenie financovania umenia a kultúry.