Štát ponúka preplatenie sociálnej služby. Na jej poskytovanie však chýba personál

Pilotný projekt Podpora odľahčovania opatrovateľov spustili na začiatku septembra. Jeho cieľom je pomôcť rodičom detí so zdravotným postihnutím vo veku od 6 do 18 rokov. Do spustenia projektu bola odľahčovacia služba spoplatnená a v plnej výške si ju hradili klienti. Po novom je financovaná zo štátneho rozpočtu.

Ministerstvo uviedlo, že podpora sa zameriava na neformálnych opatrovateľov, najčastejšie ženy a príbuzných, ktorí sa starajú o deti. Nový príspevok na odľahčovaciu službu bude fungovať na báze refundácie vynaložených nákladov.

Maximálne 30 dní

Zákon definuje odľahčovaciu službu ako sociálnu pomoc pre opatrovateľov osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Službu poskytujú, keď opatrovateľ nemôže vykonávať svoje povinnosti, a to maximálne na 30 dní za rok. Je určená pre ľudí, ktorí nie sú klientmi sociálnych zariadení a potrebujú pomoc len občas.

Jana Čajágiová, riaditeľka Centra sociálnych služieb prof. Karola Matulaya pre deti a dospelých, uvítala novinku s tým, že rodičia starajúci sa o deti s postihnutím potrebujú občasný oddych od nepretržitej starostlivosti.

Na získanie takejto podpory je potrebné podať žiadosť o finančný príspevok z projektu Podpora odľahčenia opatrovateľov na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Na poskytnutie príspevku neexistuje právny nárok a je možné ho poskytnúť až po schválení kompletnej žiadosti.

dôchodcovia

Mohlo by Vás zaujímaťNedostatok opatrovateľov je v niektorých krajoch kritický. O ľudí sa nemá kto starať

K vyplnenej žiadosti je potrebné priložiť zmluvu o poskytovaní sociálnych služieb pre dieťa, doklad o úhrade za poskytnutú službu a potvrdenie poskytovateľa o výške úhrady v súlade s cenníkom sociálnej služby.

Rodičia majú problém

Monika Maťašová je mama syna s viacerými diagnózami, medzi ktoré patria DMO, retardácia 2. a 3. stupňa, autizmus, astma, epilepsia, reflux, problémy s pečeňou a srdcom. V minulosti mala záujem dať dieťa do denného stacionára, kde ho však neprijali najmä preto, že má viacero diagnóz.

O novom projekte nevedela a obáva sa, že naň nebude mať nárok, pretože nespĺňa kritérium zaslania zmluvy o poskytovaní sociálnej služby pre dieťa. „Žiaľ, tento doklad nemáme, pretože nám syna nikto nechce do zariadenia prijať,“ spresnila pre Štandard. Pracovníci v týchto centrách nie sú podľa nej dostatočne pripravení na deti s viacerými ťažkými diagnózami.

Uviedla, že je veľmi náročné fungovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni s ťažko zdravotne znevýhodneným dieťaťom. Aj keď syn chodí tri dni v týždni na pár hodín do školy, potrebovali by aj s manželom viac pomoci. Vyjadrila sa, že 30 dní odľahčovacej služby ročne je málo a uvítali by, keby to bolo aspoň raz toľko.

Edita Zvalová vychováva v pestúnskej starostlivosti už 20 rokov dcéru s Downovým syndrómom. Potvrdila, že starostlivosť o zdravotne znevýhodnené dieťa si vyžaduje neustálu pozornosť a obetavosť. „Neverím tomu projektu,“ vyjadrila nám svoje pochybnosti. Napriek tomu už teraz zvažuje možnosť využiť odľahčovaciu službu, pričom jej najväčšou motiváciou je potreba oddychu a regenerácie.

Nedostatok personálu

Odľahčovaciu službu možno využiť počas dňa alebo aj cez noc, a to podľa potreby rodičov, ktorí si môžu vybrať viacero centier poskytujúcich tieto služby. Avšak zariadenia majú často plnú kapacitu a niektoré nemôžu prijať náročné prípady, ako sú autistické deti či deti s viacerými diagnózami, ktoré podľa Čajágiovej často zostávajú bez pomoci. Viaceré centrá totiž nemajú dostatočne vyškolený personál na starostlivosť o ne.

Mohlo by Vás zaujímaťAj napriek hendikepu „sa postavil“ na vlastné nohy. Sníva o robotickom taxíku

Aj keď zariadenia môžu prispôsobiť svoju kapacitu, často sú poddimenzované, čo vedie k dlhodobému nedostatku zdravotných sestier či opatrovateliek.

Centrá musia spĺňať určité kritériá na prijatie klienta, a ak dieťa vyžaduje špeciálnu zdravotnú starostlivosť, stáva sa to pre väčšinu z nich príliš náročné. „Robíme maximum, aby sme klientom poskytli primeranú starostlivosť, ale možnosti sú obmedzené,“ povedala.

Kapacita zariadení je kľúčová, ale zákon presne nestanovuje, kto je povinný prijať klienta. V Bratislavskom samosprávnom kraji prideľujú žiadosti v rámci dohody tomu zariadeniu, ktoré má voľné kapacity. Ak však v danom momente nemá dostatok personálu, napríklad ak sú viacerí pracovníci na PN, nemusí prijať nového klienta, pretože jednoducho nemá možnosť zabezpečiť potrebnú starostlivosť.

Nemusí vytvárať nové miesto, ak na to nemá zdroje, ale zároveň má povinnosť sledovať kapacity a udržiavať primeraný personálny stav.

„Zriadenie centra v každom kraji by síce mohlo pomôcť, ale vyžadovalo by to špecializovaný personál, ktorý by vedel zvládnuť rôzne prípady – od autistov až po imobilné deti. V niektorých zariadeniach už teraz berú na víkend deti na vozíku alebo s inými špecifickými potrebami, ale kapacitne a personálne to stále nie je dostačujúce,“ uzavrela Čajágiová.

Reakcia ministerstva

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nie je zriaďovateľom ani poskytovateľom sociálnych služieb, a teda ani zamestnávateľom v tejto oblasti. V rámci projektu poskytne finančné príspevky.

Spýtali sme sa, či rezort vie o probléme s nedostatkom personálu na odľahčovaciu službu pre deti od 6 do 18 rokov. „Štát podáva pomocnú ruku rodičom, ale aj samosprávam, keďže zabezpečenie odľahčovacej služby na Slovensku patrí do kompetencie samospráv. Štát teda v rámci projektu finančne prispeje na odľahčovaciu službu a preplatí náklady na jej využitie,“ reagovalo ministerstvo pre Štandard. „Bez našej iniciatívy by odľahčovacia služba naďalej zostala prakticky nefunkčná,“ dodalo.

Mohlo by Vás zaujímaťSynovi s vývojovou poruchou ukazuje svet netradičným spôsobom. Zdolali Alpy aj Ameriku

Rezort vyhlásil, že projekt vyvinuli v spolupráci so zástupcami neziskových organizácií a komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím, aby zvýšili záujem rodičov o odľahčovacie služby. V prípade úspešného testovania pilotného projektu je možné jeho rozšírenie na ďalšie skupiny. Ide napríklad o skupinu dospelých opatrovaných a opatrovaných v seniorskom veku.

Ministerstvo zatiaľ nemá údaje o tom, koľko ľudí požiadalo v rámci projektu o odľahčovaciu službu, keďže ide o refundáciu prostriedkov pre opatrovateľov, ktorí túto službu využili.

V rámci reformy financovania sociálnych služieb, ktorú plánujú od januára 2026, chce rezort zabezpečiť lepšie podmienky na poskytovanie odľahčovacích služieb. „Novela zákona o sociálnych službách sa pripravuje a jej cieľom je zvýšiť flexibilitu v čerpaní dní a hodín odľahčenia. Taktiež sa plánuje zvýšiť príplatok k peňažnému príspevku na opatrovanie pre zdravotne znevýhodnené deti,“ uzavrelo ministerstvo.