Dekarbonizačný plán košického U.S. Steel je pripravený. Čaká sa na vývoj v USA

Dekarbonizačný plán košického U.S. Steel je pripravený. Aktuálne sa celková investícia blíži k dvom miliardám.

pec odpich surové železo košické železiarne externisti služby obmedzenie zamestnanos sociálne veci zahranièní investori investície financie svetová finanèná kríza Východné Slovensko Odpich surového železa v prevádzke Vysoké pece v U. S. Steel Košice Foto: František Iván/TASR

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania železiarní Miroslav Kiraľvarga uviedol, že výsledkom investície do dekarbonizácie by malo byť, že sa vo fabrike bude vyrábať také isté množstvo oceľových produktov, avšak emisie skleníkových plynov klesnú o 70 percent.

„Tento plán bol pripravený a je stále v takom stave, že sa môže rozpracovať, ale práve kvôli tej veľkej transakcii, ktorá bola ohlásená zhruba rok dozadu, že japonský Nippon Steel má záujem o celú korporáciu, vrátanie košických železiarní, tak súčasný manažment a aj súčasní majitelia čakajú na finálne rozhodnutie a nový potenciálny manažment a nový majiteľ tiež chce najprv vedieť, či transakcia bude ukončená a až potom rozhodne, čo ďalej s americkými prevádzkami aj s košickou dekarbonizáciou,“ priblížil situáciu.

Zároveň zdôraznil, že projekt nie je možné realizovať bez podpory. „Lebo tá investícia neprinesie to, že budeme vyrábať viac alebo kvalitnejšie, my budeme vyrábať len čistejšie. Čiže je to investícia do ekologickejšej výroby,“ zhodnotil Kiraľvarga. Slovenská vláda má pritom podľa jeho slov záujem pomôcť, minister životného prostredia Tomáš Taraba verejne vyhlásil, že akonáhle padne rozhodnutie, je pripravený nájsť potrebné finančné zdroje na to, aby túto aktivitu podporil.

Prípadná dekarbonizácia by mala dopad aj na zamestnancov. „S tým rátame, a to vedia aj naši odborári, že ak by prišlo k odsúhlaseniu už akéhokoľvek dekarbonizačného plánu, tak najprv bude nárast pracovníkov, pretože aj keď nebudú priamo našimi, ale budú to zamestnanci dodávateľov, ktorí u nás budú musieť pracovať. Čiže rátame, že možno bude u nás vtedy pracovať o 2- až 3-tisíc ľudí viac,“ uviedol Kiraľvarga.

Podľa prepočtov fabriky by dekarbonizačný plán mal trvať minimálne 36 mesiacov, teda asi tri roky. Po jeho ukončení sa počíta s tým, vlastní kmeňoví pracovníci oceliarní budú buď presunutí v rámci aktuálnej výroby alebo aj mimo nej. Podľa Kiraľvargu je ale logické, že v prípade nasadenia novej technológie nebudú potrebovať taký istý počet zamestnancov, ako majú teraz. „Takže tam predpokladám, že by prišlo zase k nejakej dohode a znižovaniu stavov,“ naznačil.

(sita)


Sudca Krajského súdu a člen Súdnej rady Peter Šamko poukázal na problém s politickým presunutím sídla súdu na Orave, ktorý mal vyústiť do plytvania peňazí štátu a času sudcov aj občanov. Presný opak však tvrdí…
Prejsť na článok
Slovník šéfa SNS Andreja Danka pri rodičovských dôchodkoch sa za posledný viac ako týždeň zmenil. Čoraz hlasnejšie sa ho vo verejných vyjadreniach zastáva. Realita je však taká, že vláda ho fakticky ruší, aby ušetrila necelých…
Prejsť na článok
V roku 2019 obžalovali Trumpa za zneužitie právomocí, zatiaľ čo Bidenova administratíva čelí podozreniam z využitia Zelenského v kampani Harrisovej.
Prejsť na článok