Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová potvrdila, že eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders jej ponúkol stretnutie v Bruseli. Sám sa skôr nemohol zúčastniť zasadania súdnej rady k obsahu vypracovanej správy eurokomisiou.
Európskou komisiou vypracovaná správa o právnom štáte na Slovensku podľa členov súdnej rady neodráža skutočný stav na Slovensku. Na zasadnutie Súdnej rady SR 19. septembra, kde obsah správy preberali a k tomuto záveru dospeli, pritom pozvali aj eurokomisára pre spravodlivosť Reyndersa.
Ten sa však stretnutia na Slovensku nezúčastnil. Mediálny priestor zaplnili informácie, že eurokomisár žiadne pozvanie nedostal.
„Európska komisia za výdatnej pomoci Denníka N a bývalého predsedu súdnej rady Jána Mazáka mystifikovala verejnosť o pozvaní eurokomisára pre spravodlivosť. Vytvárala negatívny obraz o súdnej rade napriek tomu, že som jasne preukázala, že oficiálne pozvanie bolo zaslané emailom na dve emailové adresy Európskej komisie už 9. septembra,“ spresnila Kosová.
Poznamenala tiež, že ani z jednej e-mailovej adresy neobdržala spätnú informáciu o nedoručení pozvánky alebo „akomkoľvek technickom či inom zlyhaní“.
„Preukázala som jasne aj detailný pohyb poštou zaslaného pozvania, a to na sekundy od jeho odovzdania na poštu v Bratislave až po doručenie Európskej komisii,“ uviedla predsedníčka súdnej rady.
Minulý týždeň vo štvrtok – v deň, kedy sa zasadnutie Súdnej rady SR konalo, Európska komisia priznala chybu a potvrdila, že pozvanie im bolo doručené. „Pozvanie sme opakovane preverovali a opravujeme mylnú informáciu,“ konkretizovala Komisia.
Z tohto dôvodu sa tak súdnej rade ospravedlnili a pozvali jej predsedníčku do Bruselu. Reynders v liste špecifikoval, že v termíne zasadnutia rady nebol k dispozícii, a preto sa stretnutia na Slovensku nezúčastnil.
Kosová už všetkých členov a členky súdnej rady informovala o liste eurokomisára a v mene celej súdnej rady mu bude tlmočiť pretrvávajúci záujem o stretnutie, a to na pôde súdnej rady v rámci ktoréhokoľvek z plánovaných zasadnutí.
Zároveň vyjadrila pochybnosť o dôvere „korektnosti samotnej Správy o právnom štáte, keď Európska komisia takto zmätočne a nekorektne komunikuje tak základnú vec, ako je pozvanie“.
(max)