Textil už nebude možné vyhadzovať hocikde. V novom roku začnú platiť prísne pravidlá

Štatutári miest a obcí riešia tiež otázku financií potrebných na zavedenie triedeného zberu textilu, keďže v obecných pokladniach niet peňazí nazvyš.

Rezort životného prostredia v snahe poradiť samosprávam pri nakladaní s textilom vydal metodickú príručku. Jej cieľom je podľa autorov zjednotenie postupu obcí pri zabezpečení povinnosti zavedenia tohto typu triedeného zberu na vlastnom území.

„Ministerstvo komunikuje tému s predstaviteľmi samospráv na pravidelnej a odbornej báze. Ich požiadavky sa týkajú napríklad spresnenia výkladu dokumentu, ako aj trendu budovania či rozširovania kapacít na spracovanie textilného odpadu. Robia tiež revízie informačných materiálov, ktoré pripravujú zberové spoločnosti pre obce a mestá,“ odpovedalo komunikačné oddelenie na otázky Štandardu.

Zámky na zberných skriniach musia byť pevné. Foto: FB Za čistejší východ

Vysvetlilo zároveň, že zavedenie triedeného zberu textilu od 1. januára 2025 zavádza Európska únia pod hrozbou sankcií za nesplnenie tejto povinnosti v rámci členských štátov.

„Deje sa tak napriek tomu, že jasné pravidlá financovania, komplexné nastavenie parametrov zo strany EÚ, a teda aj zodpovednosti výrobcov, nastaví Únia až v novom roku. Ministerstvo plánuje aj naďalej dôsledne sledovať aj analyzovať efektivitu zberu textilného odpadu a celkového nakladania s ním rovnako ako Česká republika. Následne bude prebiehať zefektívňovanie zavedenia celého procesu aj formou legislatívnych úprav v súlade s európskou legislatívou,“ informuje Ministerstvo životného prostredia SR.

Mohlo by Vás zaujímaťV Strážskom skončili kontajnery na šatstvo. Vraj za to môžu cezpoľní

Primátor Strážskeho Patrik Magdoško pre Štandard uviedol, že u nich mali ešte donedávna v rôznych častiach mesta umiestnených sedem kontajnerov. Ostali z nich napokon len tri.

„Okresali sme ich počet preto, že ich vykrádali neprispôsobiví spoluobčania. Zariadenie vylomili, aj ináč poškodili a odevy vnútri zbernej skrine znehodnotili alebo porozhadzovali po okolí. V snahe zabrániť takémuto konaniu, sme zvyšné nádoby premiestnili do areálu Technických služieb na Obchodnej ulici,“ spomína primátor nepríjemnosti spojené so zberom.

Užili si svoje aj s organizovanou „turistikou“ osôb z okolitých dedín.

„Doslova len na otočku pricestovali do Strážskeho, vyrabovali zberné skrine na textil a potom pri návrate cestou na železničnú stanicu vyhadzovali z tašiek a vriec to, čo sa im nepozdávalo. Samozrejme, že upratovanie ostalo na pleciach mesta. Odkedy sme stiahli kontajnery na tento druh odpadu do priestoru monitorovaného kamerovým systémom, je pokoj,“ upozorňuje primátor.

Primátor Patrik Magdoško si na burze tiež vybral dve saká. Foto: Archív mesta Strážske

Napriek mnohým negatívnym skúsenostiam, v snahe vyjsť v ústrety obyvateľom mesta, sa rozhodli zorganizovať miestnu terénnu sociálnu burzu oblečenia a hračiek. Podmienkou bolo, aby im ľudia nosili čisté a nositeľné veci.

„Táto akcia trvala vždy niekoľko dní, domáci si tam mohli vybrať, čo potrebujú. Avšak, aj mnohí z tých, ktorí tieto veci doniesli, si následne vybrali niečo z ,tovaru‘ druhých darcov. Zdôrazňujem, že oblečenie si nevyberali len sociálne slabší ľudia. Napríklad zaujímavosťou je, že mi zavolali pracovníčky, ktoré burzu koordinovali, že niekto doniesol saká, ktoré mi určite veľkostne padnú. Vďaka tomu mám aj ja vo svojom šatníku dva ,darované‘ kúsky,“ smeje sa Patrik Magdoško.

Mohlo by Vás zaujímaťOdstavená vysoká pec a skrátený pracovný čas. Košické oceliarne fungujú v útlme

Spomenul, že akciu si ľudia obľúbili natoľko, že práve v uplynulých dňoch skončilo už jej tretie pokračovanie. „To, čo zostane, odvezieme do miestnej osady, aby si tamojší obyvatelia vybrali z toho, čo potrebujú. Zvyšok odovzdáme vlastníkovi kontajnerov, s ktorým má mesto podpísanú dohodu.“

Primátor Strážskeho neopomenul ani nariadenia EÚ o recyklovaní textílií.

„Rozumiem tomu, a myslím si, že je to potrebné. Nesedí mi však spôsob, ktorým sa to robí, že na uvedenie do praxe majú samosprávy málo času a pochopiteľne aj peňazí. Ten proces sa možno nezainteresovaným zdá jednoduchý, ale nie je. Bez dôkladnej prípravy a finančného krytia to nepôjde. Navrhoval by som pridať ešte minimálne rok a pol na vyrokovanie dohody s odberateľmi o obchodných podmienkach,“ prízvukuje Magdoško.

Hovorí, že postaviť samosprávy pred hotovú vec nie je najšťastnejšie riešenie, najmä ak už teraz je jasné, že ceny v novom roku budú niekde úplne inde ako v súčasnosti.

„Je potrebné mať na zreteli, že firmy, ktoré by sa chceli venovať tejto činnosti, sa rovnako ako my nedokážu pripraviť za taký krátky čas. Nie je to dobré, najmä pre konkurenčné prostredie. Momentálne máme k dispozícii len obmedzený okruh tých, ktorí sa venujú zberu a následnému spracovaniu textílií,“ argumentuje primátor.

Odevy a textil je potrebné uložiť do plastových vriec alebo tašiek. Foto: FB Za čistejší východ

Košickí radní riešia zbieranie použiteľného šatstva, obuvi a bytového textilu v spolupráci so spoločnosťou KOSIT, a. s., a organizáciou Úsmev ako dar, cez ktorú sa veci dostanú k rodinám v hmotnej núdzi.

„Zatiaľ nevieme, ako presne by mala povinnosť triedeného získavania textilu vyzerať. Čakáme na vyhlášku, ktorá by systém zberu a jeho rozsah upravila,“ odpovedal na otázky našej redakcie hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Poznamenal, že odber textilu robia zatiaľ na zberných dvoroch, kde v čase otváracích hodín môžu občania doniesť tento druh odpadu.

„Nepotrebné, avšak stále použiteľné topánky, opasky, kabelky, posteľnú bielizeň či bytový textil možno vhadzovať do určených nádob. Dôležité je ,nezamieňať‘ si tieto typy kontajnerov za tie na komunálny odpad! Oblečenie a textil by mali darcovia uložiť do uzatvorených igelitových vriec alebo tašiek.“

Šírava

Mohlo by Vás zaujímaťUplynulá sezóna na východoslovenských „moriach“. Záujem turistov vzbudili novinky

K povinnému zberu textilného odpadu, ktorý bude u nás zavedený v januári 2025, Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT, a. s., uviedol: „Obyvateľom sme už teraz poskytli možnosť zbaviť sa nepotrebných vecí zodpovedným spôsobom, a hlavne s vedomím, že si šatstvo nájde cestu k ľuďom v náročných životných situáciách.“

Vysvetlil tiež, že odvoz vyzbieraného textilu robia raz týždenne. Najprv ho odvážia a následne postúpia do priestorov organizácie Úsmev ako dar na Kavečianskej ceste, kde sa robí dodatočné triedenie a odvoz k odkázaným ľuďom.

V rámci metropoly východu si niektoré mestské časti koordinujú tento zber samy, bez spolupráce s radnicou, k čomu patrí aj zabezpečenie vlastných kontajnerov.

„Prerozdelenie zberných nádob tam, kde sa to robí pod hlavičkou mesta, prebieha v úzkej spolupráci so starostami. Počet kontajnerov sa odvíja od koncentrácie obyvateľov a možnosti umiestniť ich v uzamykateľných areáloch, aby sme sa vyhli vyberaniu obsahu,“ povedal hovorca Košíc na záver.

Obyvatelia okolitých obcí robili výjazdy do Strážskeho pre vykrádanie kontajnerov. Foto: Archív mesta Odevy a textil je potrebné uložiť do plastových vriec alebo tašiek. Foto: FB Za čistejší východ V meste už majú niekoľko rokov dobre zabehnutý zber textilu a odevov. Foto: FB Strážske a okolie Zámky na zberných skriniach musia byť pevné. Foto: FB Za čistejší východ V snahe dostať sa k odevom mnohí poškodili zberné nádoby. Foto: Archív mesta Strážske O neporiadok okolo zberných nádob po nájazdoch sa muselo postarať mesto. Foto: Archív mesta Strážske V Košiciach realizujú zber textilu v spolupráci s Kositom. Foto: FB Za čistejší východ Primátor Patrik Magdoško si na burze tiež vybral dve saká. Foto: Archív mesta Strážske Primátor zo Strážskeho radí uložiť zberné nádoby blízko kamier. Predíde sa tým vylamovaniu kontajnerov. Foto: Archív mesta Inštruktáž ukazuje, ako uložiť textil do zberných nádob. Foto: FB Za čistejší východ Vyberanie a odvoz obsahu kontajnerov robí v Košiciach Kosit. Foto: FB Za čistejší východ Isté skupiny ľudí nemajú problém poškodiť zberné nádoby. Pracovníci Kositu vedia o tom svoje. Foto: FB Za čistejší východ