Bitcoin sa rýchlejšie zotavuje z kríz, píše v štúdii BlackRock

Na druhej strane v poslednej dobe kryptomeny ukázali svoju odolnosť a predovšetkým schopnosť rýchlo zmeniť negatívnu tendenciu a následne rásť. Táto schopnosť rýchlo sa spamätať po vonkajšom šoku je veľmi dôležitá pri tvorbe investičného portfólia. Teraz túto vlastnosť bitcoinu a ďalších kryptomien objavujú aj veľkí hráči, ako napríklad najväčší správca aktív BlackRock.

Nová štúdia o bitcoine

BlackRock je najväčší správca finančných aktív na svete spravujúci imanie presahujúce desať biliónov dolárov. Táto skupina udáva trendy v investovaní aj vo finančnom poradenstve. Ignorovať ich názory sa investorovi nevypláca, či už túto spoločnosť obdivuje, alebo nie.

V septembri BlackRock vydal zaujímavú štúdiu nazvanú Bitcoin – jedinečný diverzifikátor, ktorá rozhodne stojí za prečítanie. Na deviatich stranách sa dozviete, prečo by mal byť bitcoin súčasťou vášho investičného portfólia.

Argumentov je niekoľko. Prvým je práve schopnosť zotaviť sa z kríz. To sme mohli vidieť minulý mesiac, keď 5. augusta došlo ku kríze okolo carry trade na japonskej burze. Bitcoin sa zotavil rýchlejšie ako iné aktíva, najmä technologické akcie, s ktorými sa často porovnáva.

Druhý argument sa zakladá na tom, že medzi bitcoinom a doteraz známymi finančnými aktívami nebola objavená žiadna významná korelácia. Práve táto odlišnosť správania v porovnaní s tradičnými aktívami je dôvodom, prečo by bitcoin mohol fungovať ako skvelý diverzifikátor.

História bitcoinu je však stále príliš krátka na to, aby sme mohli lepšie odhadnúť jeho správanie v rôznych ekonomických a menových cykloch. Jeho nepredvídateľnosť je dôvodom, prečo ho využiť na diverzifikáciu portfólia. Dôležitá je najmä schopnosť diverzifikácie, pretože mať všetky prostriedky uložené vo volatilných kryptomenách je veľmi rizikové. Aj keď môžu priniesť vysoké zisky, je psychologicky náročné držať veľké sumy v takýchto nestabilných aktívach, čo nie je pre každého.

Čerešničkou na torte sú dôvody, prečo je bitcoin odolný v prípade menovej krízy. Množstvo bitcoinov je pevne stanovené na 21 miliónov mincí, čo znamená, že je veľmi ťažké ho znehodnotiť. Nová likvidita sa do systému nemôže pridať, ako je to pri dnešných fiat menách. Bitcoin je dnes globálnou záležitosťou, je decentralizovaný a nemožno ho ovplyvňovať z jedného miesta. Vďaka tomu nefunguje ako centrálne banky, ktoré sú často pod politickým tlakom. Bitcoin tak zostáva mimo ich dosahu.

Paradoxne tieto argumenty zaznievajú v prostredí kryptomien už od ich vzniku. Je však zaujímavé, že teraz veľká inštitúcia, ktorá radila centrálnym bankám po celom svete, začína hovoriť podobne ako mladí nadšenci do kryptomien. Pozitívnou správou je, že takto významné inštitúcie berú bitcoin a dôvody pre investíciu do neho vážne. Na druhej strane z tejto štúdie vyplýva, že menová kríza je dnes reálnou hrozbou, inak by sa BlackRock o bitcoin nezaujímal.

Aktuality z kryptosveta: CZ je opäť na slobode

Kto sa aspoň trochu zaujímal o kryptomeny a tento ekosystém, musel naraziť na prezývku CZ, pod ktorou vystupoval Changpeng Zhao [v čínskej transkripcii Čchang-pcheng Čao, pozn. red.], zakladateľ spoločnosti Binance. Spočiatku bol výkonný šéf tejto spoločnosti. Vďaka rozkvetu firmy Binance patril k najviditeľnejším a najvplyvnejším ľuďom v kryptosvete.

Jeho pôsobenie vo firme sa však preňho osobne nevyvinulo dobre. Spoločnosť bola obvinená z nedodržiavania pravidiel a opatrení proti praniu špinavých peňazí. Binance musela následne zaplatiť pokutu 4,3 miliardy dolárov a jej riaditeľ musel nastúpiť na štyri mesiace do väzenia, čo pre CZ bola svojím spôsobom výhra, pretože mu hrozili až tri roky odňatia slobody.

Čas vo väzení využil predovšetkým na štúdium a vzdelávanie, takže to určite nebol úplne stratený čas. Čo bude robiť ďalej, sa zatiaľ nevie. Vzhľadom na to, že stále patrí k najväčším akcionárom spoločnosti Binance a jeho majetok sa odhaduje na 60 miliárd dolárov, existenčnou núdzou po prepustení trpieť nebude. Normálny človek by sa možno stiahol do ústrania a užíval si miliardy, ale CZ vo svojich 47 rokoch si určite pripadá mladý na predčasný dôchodok.

Technická analýza: Ako sa vyvíjala cena bitcoinu

Bitcoinu sa nepodarilo udržať víkendový optimizmus, keď sa jeho cena pohybovala na úrovni 65-tisíc dolárov. Cena bitcoinu výraznejšie klesla v utorok po tom, čo počet voľných pracovných miest nečakane vzrástol zo 7,711 milióna na 8,040 milióna. Tento nárast potvrdil, že aj napriek vysokým úrokovým sadzbám amerického dolára zostáva pracovný trh v USA odolný.

To sa ihneď prejavilo na očakávaní vývoja sadzieb na ďalšom zasadnutí Fedu. Šanca, že americká centrálna banka zníži svoje sadzby o 50 bázických bodov, klesla z 53 na 37 percent. To nie je dobrá správa pre bitcoin, ktorý sa tak vrátil do svojho širokého pásma pokoja, pohybujúceho sa od 55- do 65-tisíc dolárov.

Vývoj ceny bitcoinu za posledný mesiac.

Záver: Bude pokles ceny bitcoinu pokračovať aj v piatok?

Tento piatok sa dozvieme mieru nezamestnanosti v USA za mesiac september. Tá sa teraz pohybuje na úrovni 4,2 percenta. Ako naznačuje počet otvorených pozícií, môžeme sa dočkať pozitívneho prekvapenia a miera nezamestnanosti by mohla dokonca ľahko klesnúť.

V takom prípade by Fed naozaj nemal dôvod pokračovať v ďalšom výraznom znižovaní sadzieb, čo by mohlo viesť k ďalším výpredajom bitcoinu. Z pohľadu technickej analýzy má táto kryptomena cestu nadol stále otvorenú.