Ústavný súd potvrdil porušenie práva na informácie ohľadom koronaúverov

Orgán ochrany ústavnosti dal za pravdu organizácii Transparency International Slovensko, ktorá sa snažila dopátrať informácie o poskytnutých koronaúveroch štátnou Eximbankou. Právo na informácie porušil Správny súd v Bratislave.

ustavny-sud-clanokW Ústavný súd Slovenskej republiky. Foto: TASR

Ako píše Transparency, bratislavský správny súd nerozhodol ani tri roky od podania žaloby v spore s Eximbankou, ktorá organizácii odmieta poskytnúť ešte v máji 2021 údaje o tom, komu štátna banka poskytla koronaúvery a garancie. Výška tých sa pohybuje nad miliardou eur.

„Na tieto informácie má verejnosť z nášho pohľadu plné právo, keďže v prípade nesplácania pôžičiek týmito subjektami by sme stratu zo záruk štátnej banky znášali my všetci,“ napísala organizácia.

„Ústavný súd v náleze uviedol, že pri spore o informácie nejde o právne ani skutkovo zložité konanie, ktoré by si vyžadovalo komplikované dokazovanie. Naopak, ide o bežnú agendu, pri ktorej má správny súd konať rýchlo, hospodárne a bez prieťahov, čo sa v tomto prípade nestalo,“ konkretizovali.

Na sociálnej sieti podotkli, že ústavní sudcovia zdôraznili osobitný význam požadovaných informácií v danom čase – a teda počas poskytovania štátnej koronapomoci.

„A prípadné poskytnutie týchto údajov po viac ako troch rokoch znižuje, až stráca význam získanej informácie,“ upozornili.

Trojročné čakanie na rozhodnutie Správneho súdu v Bratislave je podľa Ústavného súdu „ústavne neudržateľné a neprimerané“. Neuznal pritom ani argumenty správneho súdu, ktorý argumentoval zdržaním pre prechod agendy z krajských súdov.

„Rozhodovanie je teraz v rukách sudcov Správneho súdu v Bratislave. Tomu Ústavný súd nariadil vo veci konať a rozhodnúť bez ďalších zbytočných prieťahov,“ zdôraznila Transparency International Slovensko.

(max)


Zavádzanie opatrení proti korupcii a obavy zo strany európskych orgánov vyzerajú ako dvojitý meter po tom, ako odmietajú vidieť vlastné zlyhania. Vo verejnosti aj vďaka podobným odporúčaniam dlhodobo prevláda pocit neriešenia veľkých korupčných prípadov, ktoré…
Prejsť na článok